Bizi Olduğumuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları


546
Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları
Farkında olmadan yapılan ve bizi olduğumuzdan yaşlı gösteren makyaj hataları örneği.

Makyaj yapmak biz kadınların vazgeçilmezi. Normalde hiç makyaj yapmayan bir kadın olsak bile uykusuz bir günün ardından, yoğun tempolu bir dönemden geçerken ya da adet dönemlerimizde makyaj adeta bir cankurtaran görevi görüyor. Makyajı genellikle yüzümüzü biraz canlandırmak daha enerjik bir görünüme kavuşmak için yapıyoruz ya da yüzümüzdeki belli kusurları kapatmak için. Gel gelelim bazen kaş yaparken göz çıkarıyoruz. Kusurlarımızı kapatmak için kullandığımız aşırı malzemeler, biraz oradan biraz buradan derken yapılan makyaj hataları, bırakmak istediğimiz etkinin tam tersi bir izlenim yaratıyor ve bilin bakalım ne oluyor? Evet doğru tahmin ettiniz, olduğumuzdan daha yaşlı görünüyoruz 🙁

Bu aşırılık alında biraz da doğru makyaj yapmayı bilmemekten kaynaklanıyor. Bu devirde makyaj yapmayı bilmeyen kadın mı kaldı demeyin. Biliyorum internet sayesinde artık her bilgi elimizin altında fakat aslına bakarsanız bir bilgi kirliliği de mevcut. Her okuduğumuz ve duyduğumuz öneri doğru değil. Diyelim ki hepsi doğru, olsa bile o kadar çok farklı teknik öğreniyoruz ki sonunda kafamız karışıyor ve maalesef makyajı yanlış uygulayabiliyoruz.

İşte şimdi sizlere güzel görünmek için makyaj yaparken nasıl kendimizi olduğumuzdan yaşlı gösterdiğimizi anlatacağım. Bakalım sık yapılan ve bizi Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları Nelermiş?

 Nerede Hata Yapıyoruz?

 Tabiki cildi nemlendirmeyi unutuyoruz! Bizi hem kısa vadede hem de uzun vadede yaşlı gösterir. Cildi nemlendirmek bir cilt bakımı olsa da aynı zamanda bir makyaj uygulamasıdır. Cildi nemlendirmek kısa vadede yüzünüzün solgun görünümünü engelleyip canlılık kazandırırken, uzun vadede kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Aslına bakarsanız aynı zamanda var olan kırışıklıklarımızın da daha az görünmesine de yardımcı olur.

Yeterince nemlendirilen bir cilt makyaj için de güzel bir zemin hazırlar. Cildiniz uyguladığınız makyajı daha net gösterir. Bu yüzden her gün cildimizi nemlendirmeyi unutmamak oldukça önemli. Özellikle hyalüronik asit içeren bir nemlendiricinin devamlı elimizin altında olmasına önem gösterelim.

Bizi yaşlı gösteren makyaj hatalarından biri de makyaj yapmadan önce cildimize baz uygulamamaktır. Aslında bunu çoğu kişi unutur. Haydi itiraf edin çoğu zaman buna sizler de dikkat etmiyorsunuz 😉 Önemli değil gibi görünse de uygulayacağımız makyajın çok daha net olmasını ve cildimizle uyum içinde olmasını sağlar. En önemlisi de kırışıklıkları kapatma da oldukça etkilidir, yani baz kullandığınızda yapacağınız makyaj kırışıklıklarınızı 3x daha fazla kapatacaktır.

Bizi olduğumuzdan yaşlı gösteren makyaj hatalarından da aşırı fondöten kullanımı. Bazı insanlar fondöteni bir nevi kapatıcı olarak ve o kadar çok kullanıyorlar ki tam bir facia! Çok fazla fondöten kullanmak emin olun sizi olduğunuzdan en az 5 yaş fazla gösterecektir.

Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları
Göz kalemini göz altına uygulamak hem gözleri daha küçük gösterir hem de yorgun görüntüyü vurgular.

Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları Hangileridir?

Bizi olduğumuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları yazımızın devamında seçtiğimiz diğer bir unsur ise rujların rengi. Eğer dudaklarınız inceyse koyu renk rujlardan özellikle ben buradayım diye bağıran kırmızı rujlardan vazgeçmelisiniz. Bu hem abartı bir görüntü oluşturacaktır hem sizi daha yaşlı gösterecektir hem de dudaklarınız bir çizgi halini alıp neredeyse yok olacaktır. Daha açık tonlarda daha soft rujlar tercih etmeniz sizin lehinize!

Eğer dudaklarınız kalınsa tam tersi şekilde açık renk rujlar dudaklarınızı daha da büyük gösterecektir. Koyu renkli rujlar ise bunu dengeleyecektir. Bunu şöyle düşünün, renklerin bir uyumu var, tıpkı kıyafet tercihlerimizde olduğu gibi. Nasıl ki giyinirken fazla kilolarımızı kamufle etmek için koyu renk kıyafetler seçiyorsak ruj seçiminde de aynısı geçerli. Koyu renkli rujlar kalın dudaklarımızı kamufle eder.

Dudak makyajında yapılan makyaj hatalarından bir diğeri de dudaklarımızı çerçevelemek için kullandığımız dudak kalemlerinin rengini yanlış seçmek ya da düzgün çerçeve yapamamak. Her ikisi de kötü görüntüye sebep oluyor fakat bu yanlışların ilki bizi olduğumuzdan çok daha yaşlı gösteriyor.

Bazılarınız hatırlayacaktır, 90’lı yıllarda Seren Serengil makyajı diye bir şey vardı. Dudaklarına birkaç ton koyu bir dudak kalemiyle çerçeve yapıyordu. O dönemler bu moda olmuştu ve sokakta biraz sonra sahneye çıkacakmış gibi, 30 yaşında görünen 20 yaşında genç kızlar dolaşıyordu. Aman Yarabbim, gitsin ve gelmesin günlerdi yani 🙂

Gelelim göz makyajımızı yaparken nasıl makyaj hataları yaptığımıza. Gözünüze uygulayacağınız her bir aşırı dokunuş sizi olduğunuzdan kat kat büyük gösterecektir. Bu yüzden göz makyajımıza çok dikkat etmeliyiz.

Rimel kullanmak belli belirsiz hafif bir dokunuşla gerçekleşiyorsa sorun yok bu görüntünüzü canlandıracaktır. Ama eğer birkaç kat rimel kullanıyorsanız lütfen bundan vazgeçin. Özellikle kirpiklere uyguladığınız aşırı rimel izi ağır bir makyaj yapmışsınız gibi gösterecektir, yapmamış olsanız bile!

Göz kapaklarınıza belirgin şekilde ve tümsel olarak koyu göz farları uygulamayın. Gözlerinizin alt kısmına ise göz kalemi uygulamayın. Bu hareket gözlerinizin hem daha küçük görünmesine sebep olacaktır hem de yorgun bir izlenim yaratacaktır.

Nasıl Makyaj Yaparsak Daha Genç ve Dinamik Görünürüz?

İşte konumuzun (Bizi Olduğumuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları) can alıcı noktası ve son safhası. Yukarıda bahsettiğimiz makyaj hatalarını yapmadığınız sürece genç ve dinamik gösteren bir makyaj yapmış oluyorsunuz zaten. Ama haydi birkaç püf noktasından daha bahsedelim ve kısa bir özet geçelim 😉

  • Cilt tonunuza yakın bir fondöten kullanın ve aşırı uygulamaktan sakının.
  • Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın!
  • Ruj seçiminde dudak şeklinize göre bir rengi tercih edin.
  • Abartılı göz makyajından kaçının!

Ayrıca allık sürerken çok hafif ve şeftali tonlarında allıkları tercih ederseniz bu da sizi oldukça genç gösterecektir. Yukarıda bahsettiğimiz makyaj hatalarından kaçınırsanız, Soft tonları tercih edip belli belirsiz hafif bir makyaj yaparsanız, makyaj, bırakın sizi yaşlı göstermeyi inanın enerjinize enerji katacaktır! Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız umarım faydalı bir içerik olmuştur 😉


Like it? Share with your friends!

546

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir