Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi Nasıl Olmalı?


543

"<yoastmark

Ne Giysem Bana Yakışır!

Hangi kadın alışveriş yapmayı sevmez ki! Hele kıyafet almak, onun üstüne bunu uydurmak, modayı da takip etmek ve sonuçta güzel olmak… Vücudunuz orantılıysa ve vücut tipinizi biliyorsanız bu işten daha kolay ve zevkli hiçbir şey yok. Alışverişe çıktığınızda üzerinize deneyeceğiniz her şey size uyar ve yakışır. Adeta sizin için özenle dizilmiş bir domino taşı gibidir tüm kıyafetler, dokunursunuz ve onlar sırasıyla devrilir. Siz mutlu, herkes mutlu evinize dönersiniz. Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi için merak etmeyin eğer bu başlıktaki kadınlardansanız eğer ne giyseniz yakışacaktır… Diğer vücut tiplerine sahip kadınlar ise hemen umutsuzluğa kapılmayın, biraz önce bahsettiğim kadınların sayısı oldukça az olduğundan kısa bir bölümde yer vermek istedim sizler için Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi gibi koskoca bir makale yazdık okumaya devam 😉

Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

Kadınlar genellikle vücutlarında en az bir yerlerini beğenmiyorlar, görüntüsünden rahatsızlar. Kamufle etmek istiyorlar fakat vücut tiplerinden habersiz oldukları için bu da pek mümkün olmuyor. İşin aslı şu ki eğer vücudunuzda en az bir yerden rahatsızlık duyuyorsanız mümkün değil beğendiğiniz her kıyafet size uymaz. Bir kıyafeti çok beğenirsiniz elinizi atarsınız ve doğru deneme kabinlerine. İçiniz kıpır kıpırdır acaba nasıl olacak diye. Seçtiğiniz kıyafeti giyersiniz ve aynanın karşısına geçersiniz. Bir de bakarsınız ki sanki biraz önce beğendiğiniz kıyafet o değil. Ya dapdar olmuş mankenin üzerindeki dökümden eser yok ya bol olmuş ya da duruşu hiçbir şekilde içinize sinmiyor. Hemen üzerinizden çıkarırsınız ve özgüveniniz yok olmuş, beğendiğiniz kıyafeti alamamış olarak mağazadan ayrılırsınız. Üstelik artık alışveriş yapmak gibi bir hevesiniz de kalmamıştır. Çoğu kadın buna benzer olaylarla en azından hayatında birkaç sefer karşılaşmıştır. Bunun sebebi vücut tipimizi tam anlamıyla bilmemektir. Bir başkasının üzerinde çok beğendiğimiz bir kıyafet bizim üzerimizde aynı etkiyi bırakmayabilir. Ya da bizim üzerimizde çok şık duran bir parça bir başkasının üzerinde demode ve sakil durabilir. Bir kıyafet moda diye ya da bir başkasının üzerinde gördünüz ve ona yakıştı diye, kendi üzerinizde giymek için ısrar etmenin lüzumu yok. Herkes Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi yapması gerekir aksi halde giydiği elbise hiç yakışmama durumu olabilir .

Hangi Vücut Tipleri Nasıl Giyinmeli?

Biraz sonra sizlere vücut tiplerinden ve vücut tipine göre hangi tarz kıyafetleri tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Verdiğimiz birkaç tüyoyu kendi üzerinizde uygularsanız gerçekten şık ve size yakışan şekilde giyinmeniz mümkün olacak. Bir süre sonra bu seçimler alışkanlık haline geleceğinden ister istemez beğendiğiniz kıyafetler de bu yönde olacak ve deneme kabinlerinde hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Öz güveniniz’de yerli yerinde ve sapasağlam duruyor olacak! 😉 Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi?  Adlı konumuzda Sizlere bahsedeceğimiz 6 tane vücut tipi var.

Armut Vücut Tipi Nedir?

 Armut vücut tipine sahip olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, bir armudun sap tarafının göğüs bölgenize, geniş tarafının ise alt bölgenize gelecek şekilde durduğunu hayal edin. Size uydu mu? O zaman siz armut vücut tipine sahipsiniz demektir. Armut vücut tipine sahip olan kadınların, omuzlar, göğüsler ve bel de dahil üst bölümleri daha dar, kalça ve basen bölümleri ise üst bölümlere nazaran daha geniştir. Bel, göze çarpan bir şekilde incedir ve bu vücut tipinde kadınlar oldukça feminendir. Armut vücut tipinden yine de emin olamıyor musunuz? O zaman hemen size ünlülerden örnek verelim. Hem onların giyim tarzları da böylece size esin kaynağı olur, ne dersiniz?  Armut vücut tipine sahip ünlüler arasında; Jennifer Lopez, Beyonce, Maria Menoues, Shakira, Rihanna da var. Gördüğünüz gibi seksilik denince akla gelen ilk isimler armut vücut tipinden 🙂

Armut Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Hemen anlatalım. Armut vücut tipine sahip kadınlar öncelikle fazla bol üst kıyafetler giymekten kaçınmalılar. E zaten üst bölgemiz dar, neden? ,  dediğinizi duyar gibiyim. Üst bölgeniz dar olmasına rağmen vücudunuzun alt bölümü geniş olduğu için, bol üst giydiğinizde tepeden tırnağa geniş görünürsünüz. Öncelikle bu davranıştan vazgeçmekte fayda var. Yine tam tersi şekilde üst bölgemize çok fazla dar kıyafet giymek de, zaten geniş olan alt bölgeye dikkatleri çekeceğinden bu da yanlış bir seçim olacaktır. Armut vücut tipinde tercih edilmesi gereken, dikkatleri üst bölgede yoğunlaştıran üst kıyafet seçimi olacaktır. Baskılı ve desenli t-shirtler, renkli, allı pullu bluzlar…Kısacası odak noktası üst bölge olmalıdır. Etek ve pantolon seçimlerinizde yüksek belli olanları rahatça kullanabilirsiniz. Özellikle belden büyükçe bir kemerle bu seçimizi destekleyebilirsiniz. Belden büzgülü olan elbiseler ve etekler de armut vücut tipine oldukça uygun olacaktır. Pantolon ve eteklerde koyu renkleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Böylece vücut tipinize göre daha geniş olan kalçalarınızı kamufle edebilirsiniz. Açık renkli, desenli ve baskılı alt kıyafetlerden uzak durmanızda fayda var. Kumaş pantolonlar vücut tipiniz için iyi bir tercih olacaktır ama pantolonların kumaşlarının jarse, ipek gibi akıcı duran kumaşlardan olmasına özen gösterin. Ayrıca, Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi Dışında ; Çeşitli Aksesuarlarla da , Halka küpeler gibi geniş görünümlü küpeler ve kolye tarzı gibi vücut tipinizle muhteşem bir uyum sağlayabilirsiniz.

Ters Üçgen Vücut Tipi (Yüzücü Vücut Tipi) Nedir?

Ters üçgen vücut tipine sahip kadınların en belirgin özellikleri oldukça geniş olan omuzlarıdır. Bu yüzden bu vücut tipinin bir diğer adı da yüzücü vücut tipidir. Ters üçgen vücut tipine sahip kadınlarda uzun bacaklar öne çıkar, dar kalçalara sahiptirler ve normal bir bel yapıları vardır. Göğüs ölçüleri de gayet ideal boyuttadır.  Bu vücut tipindeki kadınların biraz daha maskülen bir havaları vardır ama giyim şekillerine göre oldukça feminen bir görünüm elde edebilirler. Peki ters üçgen vücut tipine sahip ünlüler kimler mi dersiniz? Angelina Jolie, Nicole Kidman, Demi Moore, Natalie Portman bu vücut tipine sahip ünlülerden bazıları.

Ters Üçgen Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Bu kadınları hangimiz beğenmiyoruz ki? Vücut Tipine Göre Elbise Seçiminde bu vücut tipine sahip kadınlar genellikle geniş omuzlarından şikayetçi oluyorlar fakat bu sizin değiştirebileceğiniz bir özellik değil. Ayrıca güzelliğinize güzellik katan bir özellik dersek de yanlış olmaz. Bu yüzden geniş omuzlarınızı ön plana çıkarak kıyafetler giymekten kaçınmayın. Boynunuzu ve göğüs dekoltenizi vurgulayacak kıyafetler de tam size göre olacaktır. Ters üçgen vücut tipindeki kadınlar dar kıyafet giyinmekten kaçınmamalılar. Düşünülenin aksine dar kıyafetler uzun bacaklarınızı da vurgulayacak daha uzun görünmenizi de sağlayacaktır. Belden büzgülü olup aşağı doğru süzülen kıyafetler ise sizin tarzınız değil. Yüksek belli pantolonlar ve etekler size ne kadar uygunsa, düşük belli kıyafetler de o kadar uygun. Bu yüzden oldukça şanslısınız. Fakat yüksek belli pantolonları tercih ederseniz bacak boyunuz daha da ön plana çıkacaktır ve bu asla kötü bir seçim olmaz 🙂 Ters üçgen vücut tipine sahip kadınların asla tercih etmemesi gereken bir kıyafet varsa o da vatkalı kıyafetler. Aman artık vatka giyen mi var onlar, ne Nuh nebi zamanından kalma demeyin çünkü vatkalar birkaç sene önce tekrar moda olmuştu. Bazı moda akımlarının ne zaman geleceği hiç belli olmaz! Ayrıca yine vatkalar gibi omzu ön plana çıkaran karpuz kollu diye tabir edilen giysiler de size göre değil, aklınızda bulunsun. Ters üçgen vücut tipine sahip kadınlar, armut vücut tipine sahip kadınların aksine üst kıyafetlerini koyu renklerden alt kıyafetlerini ise açık renklerden seçmelidirler. Etek seçimlerinde baskılı, renkli ve hareketli kıyafetler uygun olacaktır. Ayrıca pilili etek ve kloş etek seçimleri kalçalarını daha dolgun gösterecektir. Yine belden büzgülü ya da bele oturan ve etek kısmı volanlı ceketler de kalçaları geniş gösterir.

Dikdörtgen Vücut Tipi Nedir?

Dikdörtgen vücut tipine sahip kadınların göğüsleri normal ya da küçüktür. Uzun ve güzel sütun gibi diye tabir ettiğimiz kol ve bacaklara sahiptirler. Omuzları geniştir ve kalçalarıyla hemen hemen aynı orandadır. Belleri belirgin şekilde oyuntulu değildir. Üst vücutlarıyla alt vücutları aynı orantıdadır ve dümdüz görünmektedirler. Gelelim dikdörtgen vücut tipine sahip ünlü kadınlara…Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow bunlardan ikisi. Genellikle sporcular ve daha da özelinde atletizmle uğraşan kişiler dikdörtgen vücut tipine sahiptirler.

Dikdörtgen Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Dikdörtgen vücut tipine sahip kadınlar omuz bölgelerini açıkta bırakan kıyafetleri rahatlıkla giyebilirler. Düz kesim, kalem etekler tam sizlere göre. Bel bölgesinden itibaren bollaşan elbiseler kesinlikle daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. Bu vücut tipindeki kadınlar yüksek bel kıyafetleri de çok güzel taşırlar. Fakat eğer boyunuz zaten çok uzunsa yüksek belli pantolonlar sizi daha da uzun gösterecektir. Ortalama bir boydaysanız İspanyol paça uzun pantolonlar da hem sizi daha da uzun gösterecek hem de vücut tipinize oldukça çok yakışacaktır. Dikdörtgen vücut tipindeki kadınların bacakları genellikle ince olduğu için gönül rahatlığıyla mini etek ve şort giyebilirler. Asimetrik kesim etekler ve elbiseler de sizin üzerinizde oldukça şık duracaktır. Tüm bunların dışında sizler daha açık renkli kıyafetleri tercih etmelisiniz ya da en azından alt ve üst kıyafetleriniz farklı renklerde olmalı. Aksi takdirde zaten düz olan vücut tipinizi iyice düzleştirirsiniz."<yoastmark

Kum Saati Vücut Tipi Nedir?

Kum saati vücut tipi adı üzerinde kum saatini andıran vücut tipidir. Göğüsler belirgin, bel oldukça ince ve kalçalar da belirgindir.  Şu 90-60-90 diye tabir ettiğimiz oran işte tam da kum saati vücut tipini anlatmaktadır. Kim bu kum saati vücut tipine sahip ünlüler haydi bir bakalım. 90-60-90 dedik ya şimdi Banu Alkan’ı anmazsak olmaz amma ve lakin o tabii ki de bu kategoride değil. Kendi gözünde kendisi öyledir elbet, buna da saygımız sonsuz. 😉 Şaka bir yana gelelim gerçek kum saati vücutlu ünlülerimize : Marilyn Monroe, Sophia Loren, Halle Berry, Sophia Vergara… Aslına bakarsanız kum saati vücut tipini karıştırmanız biraz zor.

Bu Tip Vücuda Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Aklınıza gelebilecek her türden kıyafet bu vücut türündeki kadınlara çok yakışır. Ne giyse yakışıyor, çuval giyse yakışır diye tabir edilen kadınlar genellikle bu vücut tipine sahiptirler. Dolayısıyla alışveriş esnasında da pek zorlandıkları söylenemez! Göğüslerim büyük, kalçam da öyle bana neden yakışmıyor bu kıyafetler diyorsanız belki de sizler kum saati vücut tipine sahip değilsinizdir. Bu vücut tipinde belirleyici özellik oldukça ince bir bele sahip olmaktır. Eğer beliniz kalınsa kum saati vücut tipinde olmanıza imkân yok! 🙂 Ne giyseniz yakışır dedik evet gerçekten öyle, uzun elbiseler, kısa elbiseler, belden oturtmalı üstler, bol paça, dar paça, dekolte, derin yırtmaç, kloş etek, kalem etek…aklınıza gelebilecek ya da gelmeyen her türden kıyafeti seçebilirsiniz. Özellikle vücudunuza tam oturan ve hatlarınızı ortaya çıkaran elbiseler, dizden aşağısı bollaşan uzun ve dar elbiseler, balık elbiseler tam sizin kaleminiz. Tercihiniz bu yönde bir kıyafet olursa emin olun gittiğiniz ortamda kimse gözlerini sizden ayıramayacak. Büyük beden kıyafetler giymekten uzak durmanızda fayda var ve tam kalçanızda sonlanan ceket boyları da fazlalığınız olmasa bile varmış gibi gösterecektir. Bunların haricinde tercih etmemeniz gereken bir renk ya da stil yok! Keyfini çıkarın 🙂

Elma-Oval Vücut Tipi Nedir?

Bu vücut tipindeki kadınlar genellikle büyük göğüslere, daha ziyade geniş bir alt bölgeye fakat dar kalçalara sahiptirler. Oldukça düzgün bacaları vardır. Genellikle boyunları kısadır. Kate Winslet, Elizabeth Hurley, Scarlet Johanson gibi ünlü isimler elma vücut tipine en iyi örneklerdendir.

Elma-Oval Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Elma-oval vücut tipindeki kadınlar dar kalçalara ve mükemmel bacaklara sahip oldukları için dar kesimli, skinny pantolonlar onlara çok yakışacaktır. Geniş yakalı kat kat görünen dökümlü yaka kıyafetler kesinlikle sizi göre değil aman uzak durun! Bunun yerine V-yakalı kıyafetler tercih edebilirsiniz ki bu boynunuzu daha uzun ve ince gösterecektir. Elma vücut tipindeki kadınların sırt dekoltesinden de kaçınmaları yerinde olacaktır. Özellikle derin sırt dekoltesi vücut tipinize göre bir seçim değildir. Uzun, boyundan askılı ve bol kıyafetler sizlere çok yakışacaktır. Ayrıca elbise olsun, sadece üst olsun vücudunuza yapışan kıyafetlerden siz siz olun uzak durun.  Tek başına giyeceğiniz uzun ve bol bir gömlek bile bacaklarınızı ön plana çıkaracak ve size çok yakışacaktır. Elma vücut tipine sahip kadınlar için mini etekler ve şortlar da oldukça iyi bir seçim olacaktır. Büyük kemerler, üst bölgenizi vurgulayan büyük aksesuarlar vücut tipinize göre değil. Ayrıca enine çizgili kıyafetlerden de uzak durmalısınız. Bunun yerine dikey çizgili kıyafetler vücut tipinizle uyum içinde olacaktır. Dekolteli kıyafet giymek istediğinizde dekoltenizi göğüsten değil bacaktan vermeye çalışın. Göğüs bölgenizden vereceğiniz dekolte olduğunuzdan kilolu görünmenize sebep olabilir. Fakat derin bir yırtmaçla bacak dekoltesi kullanmanız tam tersi bir etki bırakarak hem daha uzun hem de daha ince bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Elmas Vücut Tipi Nedir?

Elmas şeklinde vücut tipine sahip kadınlar, aslında görünüm olarak armut şekli vücut tipindeki kadınlara oldukça benzerler. Tek farkları vücut hatlarının çok daha keskin olmasıdır. Bu nedenle daha kıvrımlı görünürler. Göğüs bölgeleri armut vücut tipindeki kadınlara nazaran daha ince ve dardır. Elmas vücut tipindeki ünlü kadınlar arasında Cathrine-Zeta Jones, Katie Holmes, Salma Hayek gibi kadınları sayabiliriz.

Elmas Vücut Tipine Sahip Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Elmas vücut tipine sahip bir kadınsanız, belinize oturan kıyafetleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Belinize oturan uzun gömlekler sizin üzerinizde oldukça hoş duracaktır. Bunun yanı sıra büyük tokalı ve geniş kemerler belinizi ortaya çıkaracak iyi bir tercih olacaktır. Renkli kıyafetler size göre, koyu ve tek renk kıyafetler de üzerinizde güzel duracaktır fakat renkli kıyafetler sizi daha dinamik gösterecektir. Düşük bel, yüksek bel her türlü pantolon size yakışacaktır. Yine aynı şekilde dar kalem etekler de tam size göre. Fakat pileli eteklerden uzak durmanızda fayda var. Kalçalarınızı olduğundan daha geniş gösterecektir ve bu sizin vücut tipinize hiç uygun değil 🙂 Bacalarınızı ön plana çıkaran kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca aksesuar kullanırken daha geniş detaylı aksesuarlar tercih etmenizde fayda var. Vücut Tipine Göre Elbise Seçimine devam ederken diğer yandan bu aksesuarlar dikkatleri dar olan üst bölgenizden çekecektir. Vücut Tipine Göre Elbise Seçimini öğrendiğinizde, elleriniz istemsiz olarak size yakışacak kıyafetlere gidecektir. Böylece alışverişler daha zevkli hale gelecek ve evinize mutlu döneceksiniz!


Like it? Share with your friends!

543

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir