Vegan Beslenme Nedir , Nasıl Olur?


528
Vegan beslenme nedir
Vegan beslenme hayvansal hiçbir gıdayı tüketmemek anlamına gelir.

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme nedir diye merak edenleriniz varsa eğer ve eğer vejetaryenlik ile veganlığı karıştırıyor ikisi arasındaki farkı merak ediyorsanız, biradan size açıklayacağız.

Vejetaryenlik şimdiye dek daha sık duyduğumuz bir kavram ama veganlık son yıllarda daha çok gündemimizde. Vejetaryenlik genel anlamda et ürünleri yememek anlamına geliyor ve buna kırmızı et, beyaz et hepsi dahil. Veganlığın ise vejetaryenliğe göre çok daha katı kuralları var ve tüm hayvansal ürünlerden uzak duruyorlar. Etlerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri, yumurta ve hatta bal bile tüketmiyorlar.

Veganlık genelde hayvan severlerin benimsediği bir tutum. Evcil hayvanlar kadar diğer tüm hayvanlarında yaşama haklarını beslenmek için dahi olsa onların katledilemeyeceğini savunuyorlar.

Veganlık 1940’larda benimsenmeye başlamış ve 1944 yılında da  “Veganlar Birliği” kurulmuş ve böylece kurumsallaşmış. Veganlık sadece beslenmeyle alakalı değil, eğer bir ilaç hayvanlar üzerinde denendiyse, o ilacı kullanmayı da reddediyorlar. Hayvanların yarıştırılmasına ve çalıştırılmasına da karşı çıkıyorlar. Fakat beslenme günlük yaşamımızın bir parçası ve bu yüzden vegan beslenme daha çok ön plana çıkıyor.

Vegan Beslenmede Neler Yenir Neler Yenmez?

Vegan beslenmek aslında bir yaşam biçimidir. Daha önce belirttiğimiz gibi genel olarak hayvansal gıdaların tümünü yememeyi gerektirir. Et, süt, yumurta, bal, yoğurt, peynir, tereyağı vs… Yani yabancıların  “PBD” “plant based diet” dedikleri tamamen bitkisel beslenmeyi düstur edinmeni gerekiyor.

Vegan bir arkadaşınız size ziyarete geldi diyelim. Kek ikram etmek istersiniz yemeyecektir keza kurabiyeyi de öyle, çünkü yaparken muhtemelen bunların içine yumurta koyuyorsunuz, yumurta değilse de kurabiyeye tereyağı katmışsınızdır. Ne yapacağınızı şaşırırsınız. En iyisi çayın yanına sadece kısır yapın, yumurtasız ve tereyağsız, sütsüz yoğurtsuz tarifleriniz varsa onları da deneyebilirsiniz. 😉

Aslında kolay bir beslenme şekli olmasına rağmen, veganlığın yaygın olmaması sebebiyle zorlaşır. Özellikle ülkemiz gibi et ağırlıklı beslenen bir toplumda dışarı çıktıklarında vegan yemek bulmak neredeyse imkansızdır. Hiç mi yok var elbet fakat onlar da ‘’vegan yemek ‘’ adı altında, çok daha ucuza mal edilmelerine rağmen çok fahiş fiyatlara satılıyorlar. Vegan beslenmeyi benimsediyseniz ve başlayacaksanız evinizde yemek yapmayı ve birkaç vegan menüyü öğrenmekle işe başlayın. Çünkü yemeğinizi dışarıda yemek istediğinizde genel olarak bulabileceğiniz tek şey salata olacaktır.

Vegan beslenme kültüründe, sadece bitkisel kaynaklı gıdalar var dedik ve bu sizde ne kadar az seçenek var hissi yaratabilir. Aslında hiç de öyle değil bu his sadece içinde bulunduğumuz dünya kültüründen kaynaklanıyor. Bu beslenme biçiminde her türlü yeşilliğin, meyvenin ve sebzenin haricinde, tüm baklagilleri, tahıl ürünlerini, kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Bu saydıklarımda sofralarımızda menülerimizin de değişmez bir parçası, sadece dikkat etmeniz gereken şey içine tereyağı yerine bitkisel bir yağ katmak, et kullanmamak.

Tüm bunların haricinde bazı büyük marketlerde satılan ürünlerde de artık ambalaj üzerinde hayvansal gıda içermemektedir yazılmaya başlandı. Her yerde bulmak elbette mümkün değil ama eskisine nazaran artık daha kolay.

Vegan beslenme nedir
Vegan beslenme şeklinde, meyveler,sebzeler,baklagiller gibi bitkisel gıdalar tüketilir.

Vegan Beslenmek Sağlığa Zararlı mıdır?

Vegan beslenmeyle ilgili en önemli konu burası aslında. Genel olarak bilinen bir gerçek var ki hayvansal gıdalardan aldığımız proteinin vücut yararlanımı daha fazla. Ancak vücut için gerekli olan proteini ve demiri başka gıdalardan alamayacağımız anlamına gelmiyor bu. Yine de vegan beslenmede demir eksikliği görülme olanı çok yüksek, çünkü demir emilimi bitkisel gıdalarla maalesef yeteri kadar olamıyor. Ayrıca B12 vitaminini bitkisel gıdalardan almak mümkün değil. Yani vegan beslenmeyi benimsediyseniz B12 vitamin takviyesi almanız şart.

Öte yandan yağ ve protein ihtiyacınızı kuru yemişlerden ve baklagillerden pekâlâ karşılayabilirsiniz. Kalsiyum ihtiyacını da yeşil sebzelerden karşılayabilirsiniz fakat yine de eksiklik yaşamanız söz konusu zira hiçbir yeşillik süt ve yoğurt kadar çok kalsiyum içermiyor.

Bu konuda uzmanlar da ikiye ayrılmış durumda, kimilerine göre, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller alındığı sürece bir sorun yok. Kimi uzmanlara göre ise, zaten B12 gibi vitaminleri insan vücudu bitkilerden karşılayamadığı için ya da diğer vitamin ve mineralleri de hayvansal gıdalar olmadan yeteri kadar alamadığı için bu bir tehlike oluşturuyor. Çünkü takviyeler almak gerekiyor. İşte bu ikinci gruptaki uzmanlar da doğal ürünler dururken takviye ilaç kullanımını doğru bulmuyor.

Vegan beslenmede dikkat edilmesi gereken öncelikli iki husus var. Bunlardan biri, düzenli olarak sağlık kontrolünden geçip eksiğini var mı yok mu diye bir bakmak. Bunun için belirti beklerseniz çok geç olabilir zira yeteri kadar almasanız bile, demir ve B12 depolarınız boşalana adar bir yetersizlik belirtisi göstermeyebilirsiniz. Ayrıca her insanın bünyesi aynı değildir. Bir başkasının vegan beslenmeyi çok kolay tolere edebilirken siz edemeyebilirsiniz. Bu yüzden doktor kontrolünü lütfen ihmal etmeyin!

Vegan beslenmeyle ilgili sizin de fikirleriniz ya da soracağınız sorular varsa bunları duymaktan kesinlikle çok mutlu oluruz. Yorum bırakmaktan çekinmeyin! 🙂


Like it? Share with your friends!

528

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir