Sivilce Nasıl Geçer?


515
Cildimizde Oluşan Sivilce Çeşitleri

Sivilce Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

İnsanların en sık yaşadığı cilt problemlerinden birisi olan sivilce (akne vulgaris) , genelde ergenlik döneminde başlar ve tedavi edilmediği sürede artar ve kalıcı izler bırakan bir deri hastalığıdır. Vücudun yağ oranının artmasıyla vücut kimyamızın dışına taşması diyebiliriz halk tabiriyle. Deride kırmızı , pembe , ağrılı , acılı , iltihaplı  bazen siyah noktalı olarak karşılaşmışızdır bunlarla ve çok sinir bozucu olabiliyor bazen… 🙂 Çoğunlukla ergenlik döneminde 12-18 yaş arası oluşsa da hem kadın hem erkek için her yaşta oluşabilecek bir potansiyele sahiptir. Hatta toplumun %80 inde bu sorun vardır.  Vücudun yüz , sırt , boyun , omuz bölgesinde en yoğun şekilde görülür. Özellikle yüz bölgesi tedavi edilmediği taktirde şeklinde kalır yada hiç geçmeyip hayat boyunca önlemini almazsanız sivilce ile dolaşabilirsiniz. Buda fiziksel ve ruhsal anlamda hayatımızı alt üst eder. Peki “Sivilce Nasıl Geçer?” Diyorsanız okumaya devam edin! 🙂 

Sivilce Nasıl Oluşur?

“Sivilce Nasıl Geçer?” Yazımıza Devam Ederken Belki aklınıza takılmıştır yahu bu sivilceler nasıl oluşur ? 🙂 O zaman Bu başlık sizin için! Yağ bezlerimizin büyük bir kısmı kıl köklerimizin içinde bulunur. Bu bezlerin , cilde açılan kanalları vardır. Bu kanalların tıkanmasıyla sivilce dediğimiz  olay gerçekleşir. Yağ bezlerinde sebum adlı madde salgılanır. Yağ yapısında olan bu madde cildi korur ve sivilce oluşumunu engeller. Fakat sebum kıl kökünün içinde tıkalı kaldığında birikir ve sivilce oluşur. Burada biriken sebum maddesi ölü hücrelerimizin dışarı atılmasını tıkalı olduğundan kanallar atamaz ve bakterilerin oluşması için gerekli ortam oluşur. Bu bakterilerin çoğalmasıyla cildimizde iltihaplanma ile kızarıklık , şişlik ,  ağrı gibi belirtiler oluşur . 

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Sivilce oluşumu tek bir sebepten oluşmaz tabi ki . Bir kaç faktörün bir araya gelmesi ile oluşur. Mesela derimizde bizimle birlikte yaşayan p.acnes adlı bakteri çoğalmaya başlayınca sivilcelerimizde artmaya başlar. Anne ve Babada sivilce olması , genetik olarak çocukta’da sivilce oluşmasına etki eder. Bunun dışında kişinin hormonel oluşumunun’da etkisi büyüktür. Böbrek üstü bezlerinde salgılanan androjen grubu da buna örnektir. Androjen hormonları ya artmıştır yada deri, bu hormonlara karşı hassaslaşmıştır.

Güneşten aldığımız d vitamini sivilcelerimizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Fakat uzun süre güneşte durmak bir diğer cilt sorunu olan güneş lekelerini’de oluşturabilir. Ayrıca terlemek , sivilcelerin artmasına sebep olabilir. Çünkü vücudumuzda bulunan ter bezlerimiz de tıkalı ise yine aynı etkiyle dışarı çıkamayıp yeni sivilcelere sebep olabilir. Sivilceleri kapatmak için çeşitli kozmetik ürünleri kullanmak zaten tıkalı cilt gözeneğinden kaynaklanan sivilceleri daha çok kanalları kozmetik ürünleriyle tıkayarak çok daha fazla artmasına sebep olur. Bu sefer hem gözeneklerimiz tıkanır hemde cilt kuruluğu yaşamaya başlarız. 

Stres , Endişe , Korku ; Sivilceleri artıran diğer sorunlardandır. Bu dönemlerde genelde insan vücudu daha hassastır çünkü beyin o anki durumlara endeksli olduğundan vücutta oluşan gelişmeleri takip edemez ve vücut kötü etkilere emanet edilir ve korunma sağlanamaz. Ertesi gün bir bakmışsınız ki yeni bir sivilceniz çıkmış 🙂 Neden ? Beynimiz dün çok yoğundu dış işlerle ve vücudunda olan biteni takip edemedi! Ve mikropların saldırıları olduğunda onlara gerekli anti-mikroplar gönderemedi. Burada asıl olay ruhsal sorunun fiziksel soruna dönüşmesi . Mesela Sınav haftası ? Mesela Regl Dönemi ? Mesela İş Görüşmesi ? Mesela , Mesela ? Saymakla bitmez ! Var olan sivilcenin sıkılması iltihabın diğer bölgelere de dağılmasına sebep olur ve sıkılan yerde iz kalır çünkü deri altından çıkan iltihabın bir anda yeri boşaldığında ciltte oluşan boşluk ne ile doldurulacak ? Tabiki doldurulmayacak ve iz kalacak Fakat  Zaman içerisinde gerekli önlemlerle azaltıp hafifletip o bölgeyi kuruttuğunuzda gözenek içten içe toparlanacağından deride iz de bırakmayacaktır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Öncelikle cilt temizliği sivilce oluşumunu engelleyen en büyük etkendir. Cilt sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa en az yıkamalısınız. Böylece gözenekleri tıkayan kir oluşumu engellendiğinde otomatikman sivilce oluşumu da engellenmiş olur.  Temizleyici ürünler kullanırken cildin doğal ph dengesine yakın olmasına dikkat etmelisiniz.  Ayrıca haftada en az 1 kez  kil maskesi yapmalı ve cildin hem kirden hemde yağlarından kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Buhar banyosunun cilde olan faydaları çoktur. Hem cilt gözeneklerini açar hemde ph değerini düzenler siyah noktalarınızda azalma olur.  Haftada 1 uygulanmasını öneririm.  Kafanıza bir havlu ile sardıktan sonra sıcak suyun buharının yüzünüze gelmesi yeterli. 

Toplumumuzda yaygın olarak bilinen beslenmenin sivilce oluşumunda doğrudan etkisi yoktur. Tamam yağlı yiyecekler vücutta birikse de temiz bir cildimiz varsa vücuttan dışarı atılabilir. Belirtmek isterim ki meyve ve sebzeler cilt dostu olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli olarak meyve ve sebzelerin vücutta türlü faydaları vardır sadece ciltle değil sıralamakla bitmez. Ayrıca uykunun da etkisi çoktur düzenli uyku çok önemlidir. Uyku hormonlarımızın aktivitesini çalışma işlevini onarıp düzelttiğinden her gece en az 7-8 saat uyku çok önemlidir. Ciltte oluşan sivilcelerin veya siyah noktaların (sivilce adayıdır bunlar) Bazı bitki çaylarına karşı dayanıksız oldukları gözlemlenmiş. Ihlamur , rezene çayı bunların başında gelir. Bir çok anti-mikrobiyal etkiye sahiptirler ve cildi toparlayıcı özellikleri vardır. 

Sivilce Tedavisi Önemli!

“Sivilce Nasıl Geçer?”  Derken Aslında Bu kolay bir işlem olmayacak 🙂 Sivilce  , tedavisi uzun ve zahmetli bir iştir. İyileşme süresi uzundur. Bu bakımdan biraz sabırlı olup cildiye uzmanı bir doktor ile tedavinizi aksatmadan devam etmeniz gerekmekte. 

Tedavide kullanılan bir çok ilaç çeşidi vardır. Cildiniz , Sivilceleriniz , Yaş , Boy , Kilo , Yan etki durumuna göre en uygun olanı doktorunuz size belirleyecektir. Yoğun sivilceli bir hastaya antibiyotik veya kortizonlu krem tedavisi uygulanır ve 2-3 ay süren bir zaman gerekir.

Bunun dışında cildiniz için özel bir sabun önerebilir. Sivilceli cilde uygun sabunlar ciltte yağlanmayı azaltıp tedaviyi hızlandırır ve cildin ph değerini dengeler. Fakat cildi kurutan sabunlardan , çeşitli kimyasal maddelerden uzak durmak gerekir.  Çok sık yıkamak cildi kurutabilir buda cildin ph değerinin bozulmasına sebep olup sivilcelerin iyileşme sürecini uzatabilir. Sivilcelerle oynamak, sıkmak ya da kaşımak iz kalma ihtimalini arttırır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır.

Not:

“Sivilce Nasıl Geçer?” Adlı yazımızda umarım sizlere yardımcı olabilecek faydalı bilgiler vermişimdir. Yazımızı Beğendiyseniz Arkadaşlarınızla Paylaşmayı Unutmayın. Aklınıza Takılan Tüm Soruları Aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz. Diğer Paylaşımlarım için buraya tıklayın. Görüşmek Dileğimle 🙂


Like it? Share with your friends!

515

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir