Selülit Nedir ve Nasıl Oluşur?


526
Selülit Nasıl Oluşur
Selülit Nasıl Oluşur? Selülit oluşumu, ergenlik sonrası neredeyse hemen her kadının kabusu!

 

Selülit Nasıl Oluşur? Ergenlik sonrası neredeyse her kadının kabusu. Neredeyse her kadın dedim diye sakın abarttığımı düşünmeyin çünkü bu oran %90’larda. Peki, önlemek mümkün mü derseniz bazı kişilerde tamamen önlemek mümkün iken bazı kişilerde maalesef tamamen önlenemiyor ama bu oluşumu en aza indirebilirsiniz. Selülite neden olan hataları sıralamaya başlamadan önce selülit nedir ve nasıl oluşur biraz bundan bahsedelim.

Selülit Neden ve Nasıl Oluşur?

Selülit deri altı dokusunda meydana gelen bir tür dolaşım bozukluğudur. Bu dolaşım bozukluğu sonucunda aşırı yağ birikimleri meydana gelir ve portakal kabuğu diye tabir ettiğimiz görünüme sebep olur. Bu aşırı yağ birikimi pek çok insanın sandığı gibi aşırı kiloyla alakalı değildir ve çok zayıf kişilerde bile selülit görülmektedir.

Selülit Nasıl Oluşur? Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülür. Bunun sebebi deri altı bağ dokusunun erkeklerde farklı, kadınlarda farklı olmasındandır. Bu farklılığın baş aktörü de östrojen hormonudur. Östrojen hormonu cilt altında düzensiz yağ birikimini tetikler ve portakal kabuğu görünümüne sebep olur.

Selülit kadınlarda genellikle üst bacak, kalça, üst kollar ve karın bölgesinde görülebilmektedir. Çağımız güzellik anlayışına göre bu görüntü hoş değildir ve çoğu kadın da bu görüntüden hoşlanmaz.

Küçük Bir Anekdot!

Selülit Nasıl Oluşur? Derken Biraz önce çağımız güzellik anlayışına göre dedim, çünkü selülit sadece günümüz kadınlarında oluşan bir şey değil ve fakat artık estetik olarak kaygı uyandırıyor. İster Türk filmi olsun ister yabancı film eski filmlere bakarsanız kadınların birçoğunda azımsanmayacak derecede selülit olduğunu ve bunu saklama gereği duymadıklarını fark edersiniz. Hatta öyle ki bu görüntü onların meşhur birer aktris olmasına bile engel değildir.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz ki eskiden selülit güzelliği maskeleyen bir sorun olarak kabul edilmiyordu. Ah eski zamanlar 🙂 Şimdi öyle mi? Kesinlikle hayır, şimdi selülit tamamen bir estetik kusur olarak kabul ediliyor ve çoğu kadının öz güvenini yitirmesine sebep oluyor.

Not: Selülitsiz bir yaşam sürmeniz için, yaptığınız hatalardan bahsedeceğiz ve bunların farkında olmanızı sağlayacağız fakat elinizden geleni yaptıktan sonra selülitleriniz azalmış ama gitmemişse bile kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve sevin;) Unutmayın her kadın güzeldir ve siz eşsiz bir varlıksınız!

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var, engellenebilir pek çok hatadan ziyade genetik özellikler de selülit oluşumunda önemli birer faktördür. Ve genetik özellikleriniz değiştirebileceğiniz şeyler değildir. Yine de selülit oluşumuna genetik olarak bir yatkınlığınız olsa bile, bu oluşumu en aza indirmek, yaşam biçiminizi değiştirerek pekâlâ mümkün!

Selülit Nasıl Oluşur
Bazı alışkanlıklarımızı kökten değiştirerek selülit oluşumunu azaltmamız ve portakal kabuğu görünümünden kurtulmamız mümkün!

Selülit Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Selülit oluşumuna pek çok şey neden olur. Bunların başında östrojen hormonu geliyor. Pek çoğunuz farkına varmışsınızdır ki adet zamanlarında selülit görüntüsü çoğalabiliyor. İşte burada suçlu östrojen!

Bir diğer sebep olarak, Akdeniz ülkelerinden birinde doğmuş olmanız selülit oluşumunda etkili oluyor ve maalesef selülit oluşumuna vücudunuz daha yatkın. Kuzey ülkelerinde ise bu durum tam tersi. Slavlar genetik olarak başka bir açıdan daha yine 1-0 olarak öndeler.

Alkol tüketimi selülit oluşumunu tetikliyor. Çünkü alkol vücudumuzda yağ depolanmasını arttırıyor ve bu depolanan yağlar da bizlere selülit olarak geri dönüyor.

Sigara tüketimi ise dokulara oksijen iletimini azalttığı için başlı başına bir sorun. Sigara selülit oluşumunu artıran en önemli faktörlerden biri. Zaten alkol ve sigara kötü olan neye sebep olmuyor ki!

Çok fazla tuzlu gıdalar tüketirseniz vücutta su tutulumunuz artacağı için bu da selülit oluşumunda bir etken. Ayrıca paketlenmiş hazır gıdalar hem çok fazla yağ hem de çok fazla tuz barındırdığından bizim baş düşmanlarımızdan biri. Bunun yanı sıra az su tüketmek de başlıca nedenlerden. Suyu az tüketirseniz, dokulara oksijen taşınmasından tutun, yağ birikimine kadar vücudunuz her şeyde eksik kalıyor. Aman su tüketimine dikkat! Çünkü az su tüketmek sadece selülit oluşumuna zemin hazırlamaz beraberinde pek çok sağlık sorununu da getirir.

Selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerden bir diğeri de kadın doğum kontrol ilaçları. Bu ilaçlar içeriklerindeki hormonların seviyesine göre selülit oluşumunu tetikleye biliyorlar.

Beslenme bozuklukları ise selülit oluşumunu pik yaptırıyor. Liften fakir beslenme, düzensiz beslenme, öğün atlama, aşırı yağlı yemekler tüketme, karbonhidrattan zengin besinlerin fazla tüketimi gibi beslenme bozuklukları selülit oluşumunu tetikliyor. Aslında beslenme bozukluğunun sebep olduğu selülitler çok çabuk oluşuyorlar ve anında sizi rahatsız ediyorlar ama bunlardan kurtulmak o kadar da kolay olmuyor. Yani geldikleri gibi gitmiyorlar! Bu yüzden aman ha boğazımızı biraz tutalım lütfen 😉

Hareketsiz yaşam da selülit oluşumunun en yakın arkadaşı. Düzenli spor yapmak, hiç değilse haftada 3 gün 1’er saatlik yürüyüşler gerçekleştirmek, sağlığınız için ve selülitlerinizin yok olması ve hatta hiç oluşmaması için yapabileceğiniz en önemli ve kolay şeylerden biri.

Selülitten Korunmak İçin Uzak Durmamız Gereken Besinler Var mı?

Her şeyin Başı Düzenli Spor Yapmak! ve sağlıklı besin düzeni oluşturmak, Bu yazımızı okumanızı öneriyorum! Meyve ve Sebzenin Faydaları Nelerdir? veya Sağlıklı Beslenme ve Diyet Önerileri Bunları uygulamak selüliti sizden kesinlikle en kısa zamanda uzaklaştıracaktır tavsiye ederiz.

Fakat özellikle uzak durmanız gereken bazı besinler elbette var. Şimdi sayacağımız besinleri hayatınızdan mümkün olduğu kadar uzak tutun: Kahve, kola gibi asitli içecekler, sigara, alkol, yağlı yiyecekler, cips, gofret, bisküvi gibi bilimum paketlenmiş ürünler.Aslında işte bu kadar basit. Birkaç alışkanlığınızı kökten değiştirirseniz sonuçlarına siz bile inanamayacaksınız. Deneyin ve selülitleriniz azaldığında ya da daha iyisi tamamen geçtiğinde sonuçlarından bizleri de haberdar etmeyi unutmayın!


Like it? Share with your friends!

526

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
1
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir