Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?


538
Saç Dökülmesi Neden Olur
Saçlarınıza çok iyi baktığınız halde bir türlü saç dökülmesi sorununa engel olamıyoruz. İş stresi, sınav stresi, yoğunluklar saçlarımızın dökülmesine neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Sağlıklı bir saç normalde günde 50-100 tel arası dökülmektedir. Şayet saçlarınızın dökülme miktarı fazla ise, vakit kaybetmeden önlem almanız gerekmektedir. Öncelikle tespit etmeniz gereken şey saçlarınızın neden döküldüğünü bulmak olmalıdır. Çünkü kadınlarda saç dökülmesinin bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenleri gelin birlikte inceleyelim. Çok severek seçmiş olduğunuz saç modeli eğer sizin saç tellerinize  uygun değilse, saçlarınızın dökülmesi daha fazla olacaktır. Yaşı ilerleyen kişilerin sağlık sorunları olduğu gibi, saç dökülme sorunları da olacaktır. 50 yaşını geçen kadınların %50’sinde saç dökülme sorunu olurken, 60 yaşını geçen erkeklerde de aynı sorunla karşı karşıya gelinmektedir.

Hamilelikte hormonların etkilenmesiyle de saç dökülmesi olmaktadır. Eğer saç dökülmesi sorununuzun başka bir nedenden kaynaklandığını düşünüyorsanız hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir travma, ameliyat, kaza ya da ciddi stres saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. İnsanlar, doğar, büyür ve ölürler. Saçların da belirli bir yaşam döngüsü vardır. Saç uzar, biraz o halde kalır ve dökülür. Stresli dönem yaşarsanız bu döngü sizin sağlığınızı etkilediği gibi saçlarınızı da etkilemektedir.

Sevdiği birini kaybetme, eşinden ayrılma, tüm mal varlığını kaybetme gibi ciddi problemlerle karşı karşıya kalan kişilerin saçları diğer insanlara göre biraz daha fazla dökülmektedir.

Saç dökülmesi sorununun diğer bir nedeni ise B vitamini eksikliğidir. Genellikle sebze ve meyvelerde bulunan B vitamini saç köklerini güçlendirmektedir. Fazla tüketimi zarar verirken, az tüketimi de sağlığınızın bozulmasına neden olabilmektedir.

Düzensiz ve ani şekilde kilo vermek, saç sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Zayıf olmak sağlık açısından yararlı olsa bile ani kilo vermekte saç dökülmesine neden olmaktadır.

Uzun zaman boyunca saçlarınızla uğraştıysanız elbette bunun bir bedeli olacaktır. Sıkı örgüler, düzleştiriciler, perma ve daha sayabileceğim pek çok kimyasal ve yıpratıcı aletler saçlarınızı olumsuz etkileyebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kuru saçlarda dökülme oranı daha fazla olmaktadır. Saçlarınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. Badem yağı, susam yağı, argan yağı gibi saçı besleyen ve nemlendiren ürünleri kullanabilirsiniz.

Saçlarınıza fön, maşa, düzleştirici gibi aletlerle şekil vermeyin. Bunları uyguladığınız takdirde saçlarınız dökülme oranı artacaktır.

Banyo sonrası hemen saçlarınızı kurutmayın bırakın kendi kendine kurusun. Kurutmadan önce de saçlarınızı taramayın ki ıslak saç yumuşamış olur ve daha kolay dökülebilir.

Saçlarınızı toplayan biriyseniz, çok sıkı şekilde saçlarınızı toplamayın.

Özellikle erkeklerin yaygın olarak tercih ettiği saç ekimi işlemini, kadınlarda tercih etmeye başlamıştır. Saç ekimiyle kişiler eski sağlıklı ve parlak saçlarına kavuşma imkanı bulmaktadırlar.

Sigara ve alkol kullanan kişiyseniz uzak durmanız gerekmektedir. Vücuda zarar vermekle beraber saçlarınızı kaybetmenize de neden olacaktır.

Uyku düzeniniz eğer yok ise derhal düzenlemeniz gerekmektedir. Günde en az 8 saat uyumayan kişilerde saç dökülmesi sorunu olduğu gibi diğer sağlık problemleri de ortaya çıkmaktadır.

Stresten uzak durmanız gerekmektedir. Rahatlamak için meditasyona başlayabilirsiniz.

Sık sık kuaföre giderek, saçınıza boya işlemleri uygulatmayın ki saçlarınızın dökülmesi daha da artmasın.

Saçlarınızı, evde hazırlayacağınız maskelerle de güçlendirme şansınız vardır. Aloe Vera, soğan suyu, çemen otu, pancar suyu, keten tohumu gibi faydalı ürünleri saçlarınıza uygulayarak hem saç köklerinizi güçlendirebilir hem de dökülmeyen, sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Evet.. Saç dökülmesinin nedenlerini ve saç dökülmesinin nasıl önlenebileceğini yazdığımız gibi siz değerli okuyuculardan da isteğimiz bu önerilere uymanızdır. Sizlere harika öneriler yazdığımız Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum! 🙂

 


Like it? Share with your friends!

538

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir