Portakal ve Mandalinanın Cildimize Faydaları


539
Portakal ve Mandalina
Kış mucizesi Portakal ve Mandalina içeriklerinde adeta güzellik iksiri barındırıyor.

Kış meyvesi deyince hemen hemen herkesin aklına ilk gelen meyveler Portakal ve Mandalina oluyor. Ee kış kapıda ve sonbaharla birlikte Portakal ve Mandalina çarşı ve pazarlarda bolca yerini almaya başladı. Ayrıca içerdikleri C vitaminiyle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara ne kadar iyi geldikleri de herkesçe malum.  Bağışıklık sistemimizi geliştirmekten tutun, cildi güzelleştirmeye, zayıflamaya yardımcı olmaya, çeşitli maskeler yapmaya kadar pek çok işe yarıyorlar. Peki, kış mucizesi diyebileceğimiz Portakal ve Mandalina güzelliğimiz için ne gibi faydaları var biliyor musunuz? Ayrıca Portakal ve Mandalina maksimum faydayı sağlayabilmek için nasıl ve ne şekilde tüketmeliyiz bir fikriniz var mı?

Bilenleriniz olabilir, belki bir kısmını biliyorsunuz belki hiçbirini bu alanda hiç duymadınız. Birazdan sizlere Portakal ve Mandalina kabuğundan tutun da kabuk altı beyaz derisine, suyuna ve hatta çekirdeğine kadar, özellikle de güzelliğiniz için nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Hem bu kadar bolken hem herkesçe ulaşılabilir bir meyveyken neden daha fazla yararlanmayalım ki 🙂

Sağlığımız İçin C Vitamini

Meyvelerden maksimum faydayı sağlayabilmek için çiğ ve mümkünse kabuklarıyla birlikte tüketmek. Mandalina ve portakal kabuklarının inanılmaz faydaları var, kolesterolü düşürmekten, kilo vermeye yardımcı olmasına ve hatta doğal bir oda parfümü işlevi görmesine kadar. Peki nasıl kullanılıyor kabukları derseniz, örneğin Ege’de portakal kabuğu reçeli oldukça meşhurdur. Portakal kabuklarını kurutup çay olarak da kullanabilirsiniz. Portakal ve Mandalina kabuklarını ince şeritler halinde kesip mümkünse güneş gören değilse hava alan bir yere serip kurutabilirsiniz. Kışın demleyeceğiniz çeşitli bitki çaylarının içine katarak tüketebilirsiniz. Hem aroması da çayınıza ayrı bir lezzet katacaktır.

Peki mandalina ve portakal kabuğu nasıl parfüm işlevi görür? Orta yaşlara yakın kişiler mutlaka deneyimlemiştir, eskiden evler genelde sobalı olurdu, şimdi genelde doğal gazlı olduğu gibi. Sobalı evlerde, mandalina ve portakal yendiği zaman kabukları özenle sobanın üzerine dizilirdi ve bu kabuklar ısındıkça odaya o kadar güzel bir koku bırakırdı ki… Soyduğunuzda da odaya hemencecik kokusunu bırakıyor zaten 🙂 Şimdi bunu daha farklı şekilde hazırlayıp sırf kokusu için bile tüketebilirsiniz. Yazımızın devamında sizlere bununla ilgili formüller vereceğiz.

Portakal ve Mandalina suyunu sıkarak ve aromatik bir içecek olarak da tüketebilirsiniz fakat bu hem midenizi rahatsız edecektir, çünkü bir bardak meyve suyu yaklaşık 3-5 meyveden çıkıyor ve mide sağlığımız açısından oldukça fazla -hem de bu şekilde tüketerek içeriğindeki liflerden faydalanamayız.

 

Portakal ve Mandalina
Portakal ve Mandalina cildinizin,saçlarınızın ve hatta dişlerinizin güzelliği için birebir!

Güzelliğimiz için Portakal ve Mandalinanın Faydaları Nedir?

Güzellik için Portakal ve Mandalinanın faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği C vitamini ve antioksidan mineraller sayesinde sadece güzelleştirmekle kalmıyor başta cilt kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne karşı da kalkan görevi görüyor. Yapılan çeşitli araştırmalar mandalina ve portakalda kanserle savaşan 170 fitokimyasal olduğunu ortaya koymuştur. Aslında bu antikanserojen etki tüm diğer narenciyeler için de geçerlidir fakat özellikle portakal bu konuda ilk sırada yer almaktadır.

Portakal ve mandalina ve ayrıca bu meyvelerin kabukları, cildinizi beyazlatmak ve canlandırmak için birebirdir. Ayrıca içerdiği sitrik asit ile sivilcelerinizi yok etmek için de kullanabilirsiniz.  Portakal ve mandalina kabuğu ayrıca cildinizi nemlendirmeniz açısından da önemlidir, özellikle yağlı cilt tipine sahipseniz, mandalina ve portakalın suyunu yüzünüze sürerek yağlı etkisinden kurtulabilirsiniz.

Portakal ve mandalina birer doğal peeling ürünüdür. Bu meyvelerin kabuklarını soymadan tümünü blenderden geçirip peeling yaparak ölü hücrelerinizden kurtulabilirsiniz.

Yine bu meyvelerin kabuklarından elde ettiğiniz bir karışımla uygulayacağınız bir kür hem saçlarınızın daha canlı olmasına hem de çok çabuk uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kokusuyla da hem sizi hem de çevrenizdekileri büyüleyecektir. Kabuklarının ekili olduğu bir diğer yer de dişleriniz. Kabukların beyaz kısımlarıyla dişlerinizi fırçala gibi yaparak temizlemeye çalışır ve ovalarsanız kısa süre sonunda bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Günde 2-3 kere uygulamanızda sakınca yok.

Güzellik İçeren Formülleri Neler?

Gelelim güzelliğimiz için mandalina ve portakalı içeren formülleri anlatmaya. Bunun için sizlere birkaç tane kür tarifi vereceğiz.

Bunun için önce Portakal ve Mandalinanın saç güçlendirici olarak nasıl kullanılabileceğinin formülünü verelim. Bir bardak portakal ya da mandalina suyuna ya da ikisinin karışımı da olabilir, yarım bardak su ekleyip içine de bir tatlı kaşığı bal ekliyoruz. Bu doğal bir saç kremi işlevi görüyor. Yani banyodan çıkmadan saçlarımıza uyguluyoruz ve birkaç dakika bekleyip duruluyoruz. Hem kokusuyla hem de saçlarınızda bıraktığı yumuşacık etiyle memnun kalacağınızın garantisini veriyoruz 🙂

Saç uzamasını hızlandırmak için ise, mandalina ve portakal kabuklarını soyup, içine bir kaşık kadar çörek otu ve badem yağı ilave edip (badem yağı bulamazsanız saf zeytinyağı da olur), 2 bardak suyu da ekledikten sonra kaynamaya bırakıyoruz. Kaynatıp soğuttuktan sonra saçlarınıza uygulayıp kuruyana kadar bekleyin ve durulayın. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda saçlarınızın hem hızlı uzadığını hem de saçlarınız boyalı bile olsa doğal bir bakım sağladığını göreceksiniz.

Portakal ve Mandalina cilt lekelerimizi yok etmesi için kullanacaksak, 2 yemek kaşığı mandalina suyu, 2 kaşık portakal suyu ve bir kaşık balı karıştırıyoruz. Bunu tıpkı bir krem gibi cildimizde lekeli olan bölgelere sürüyoruz ve yaklaşık yarım saat sonra yıkıyoruz. Birkaç denemeden sonra sonuçları görmeye başlayabilirsiniz.

Bu iki mucize meyvenin peeling etkisi göstermesini istiyorsak, yarım çay bardağı mandalina suyu, yarım çay bardağı portakal suyu, bir kaşık süt tozu ve aktarlardan kolayca bulabileceğiniz kilden bir kaşık olarak karıştırıyorsunuz ve 1 saat kadar bekletiyorsunuz. Daha sonra cildinize uygulayıp yarım saat bekliyorsunuz. Uygulamadan sonra gözeneklerinizin açıldığını ve cildinizin nefes aldığını hissedeceksiniz.

Ayrıca odalarınıza güzel bir koku bırakmasını istiyorsanız, ister mandalinayı isterseniz de portakalı bir dilimlik kesip, içine bir kaşık kadar kaya tuzu koyuyorsunuz ve onu bir köşeye bırakıyorsunuz. Kaya tuzu ile birlikte odanızdaki nemi alıp götürdüğünü ve kokusuyla da odanızı ferahlattığını hemen hissedeceksiniz.

 


Like it? Share with your friends!

539

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir