Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri


534
Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri
“Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri” Uzun süre masa başında hareketsiz çalışmak bir süre sonra kalıcı ağrılara sebep olur. 

“Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri” yazımızda İş hayatında insanların en çok şikayet ettiği konular bel ağrıları, sırt ağrıları ve boyun ağrıları. Ee haklılar tabii. Gün boyu masa başında çalışmak ki masa başı çalışmaların çoğu bilgisayar üzerinde yapılıyor, buna bir takım duruş bozuklukları da ekleniyor yani, akşama kadar hareketsiz kalmak demek. Boynun ve belin çok uzun süreler neredeyse rahatsız ve yanlış bir pozisyonda durması demek. Hele bir de yaz aylarında klima çalışıyorsa, masa başı çalışanlar arasında neredeyse boyun tutulması yaşamayan kimse yoktur.

Masa başı çalışanlarda görülen duruş bozuklukları kısa vadede ufak ufak keyfinizi kaçırsa da uzun vadede ciddi bir sorundur ve neredeyse geri dönüşü imkansız sorunlar çıkarabilir. Bunların arasında, ilerlemiş bel fıtığı, boyun fıtığı gibi sorunlar da var ve bu rahatsızlıklar ilerlediği zaman ameliyat neredeyse kaçılmaz oluyor. Peki ameliyat oluyorsunuz ve sorunlar bitiyor mu, maalesef hayır! Bu yüzden bu sorunlar ilerlemeden bir çaresine bakmamız gerekiyor.

Masa başı çalışanlarda görülen tek ağrı sızı şikâyeti sadece bel ve boyunla alakalı değil elbette. El bileği ağrıları var mesela, mouse ve klavyenin aşırı kullanımı el bileği kaslarınızı fazlasıyla yoruyor ve bağ dokunun zedelenmesine yol açıyor. Yine baş ağrıları da dayanılmaz noktalara gelebiliyor ve bunun başlıca sebebini de hiç uzaklarda aramaya gerek yok 😉 Ekrana uzun süreli maruz kalmak ki laptop, PC, telefon, TV derken bir düşünün bakalım günde kaç saat ekrana bakmadan duruyorsunuz?

Aslında kendimizi bu tip sorunlardan korumamız oldukça kolay, hatta masa başı bir iş yapıyor olsak bile! ‘’Masa başı çalışanlar için basit egzersizler nelerdir?’’, diye merak ediyorsanız, şimdi size iş yerinde de yapabileceğiniz birkaç basit egzersizle sonu gelmez ağrılarınızdan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız. Bu sayede eve yorgun dönmekten, ağrılardan dolayı tatil keyfinizin kaçmasından ve uzun vadede kalıcı bel ve boyun sorunlarından kurtulmuş olacaksınız!

Masa başında çalışıyor olsanız bile günde sadece 20 dakikanızı ayırarak kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.  20 dakika dediysek bu 20 dakikayı tek süreçte kullanmanıza gerek yok, saat başı 2-3 dakika ayırmanız yeter de artar bile. Üstelik bu hareketler çok kolay ve fazla bir malzemeye de ihtiyacınız yok! Bir sandalye yeter arkadaşlar. 🙂

Ofiste Kaslarınızı Güçlendirmek İçin Hangi Hareketleri Yapmalısınız?

Ellerimiz hayatımızın odak noktası. Ayaklar konumuz değil şu anda ama çok işimize yarayan bir kimsenin ya da şeyin önemini vurgulamak için ‘’Elim, ayağım gibidir.’’, deriz sık sık. Bu yüzden ellerimiz çok çok önemli dolayısıyla el bileklerimiz de. Ellerimizi aşırı kullanmanın sonucu Karpal Tünel gibi sendromlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz. Karpal Tünel sendromu basitçe, el bileğinin aşırı ya da yanlış kullanımı sonucu el bileğindeki sinirlerin zedelenmesi anlamına geliyor ve hiç de öyle az rastlanan bir sorun değil. Bu ve benzeri sorunlardan kaçınmak için ellerinizle tıpkı küçük bir çocuğu oyalar gibi ‘’tel sarar’’ yapın 😉 Lütfen bunu her saat başı 15’er saniye boyunda saat yönünde ve tersi yönde yaparak tekrarlayın.

Masa başı çalışanlar için hayat kurtaran bir diğer egzersiz de belinizi ve sırtınızı germe hareketi. Sandalyenizden kalkmanıza hiç gerek yok. Oturur pozisyondayken ellerinizi omuzlarınızın başına çapraz şekilde getirin, başınızı mümkün olduğu kadar çok yukarı kaldırmaya çalışın.  Nefes alırken hareketi yapın ve nefes verirken vücudunuzu gevşetin. Birkaç kez bu hareketi tekrarlayın.

Boyun kaslarınızı çalıştırmak için ve biraz da gevşetmek için sağa sola olacak şekilde çevirin. 5 kez sağa 5 kez sola yavaşça çevirin.

Masa başında kol kaslarımı nasıl çalıştıracağım demeyin ve hemen elinize geçen bir ağırlığı kaldırmaya başlayın. Bu bir su şişesi bile olabilir. 10’ar kez ağırlığı indirip kaldırın. Kaldırdığınız ağırlığın kilosuna dikkat edin, bu hareketi yapmak için çok ağır bir şey bulursanız kaslarınızı ağrıtırsınız. 2 kiloyu geçmemeye çalışın.

Bel ve karın kısımlarınızdaki kasları kuvvetlendirmek için sandalyenizde oturur pozisyondayken, önce sağ, sonra sol ayağınızı indirip kaldırın. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken şey kalçalarınızın hareketsiz olması. Aynı şekilde hareketi yaparken ayrıca belinizi de hareket ettirmeyin.

Masa başı çalışanlar için sandalyeden kalkmadan yapılacak bir diğer egzersiz de kalça germe hareketidir. Oturduğunuz yerde ayaklarınızı çapraz şekilde öne doğru uzatın ve sonra siz de elleriniz karşıya doğru açık bir şekilde öne doğru uzanın. Bu hareketi de en az 5 kez tekrarlayın.

Gelelim bir diğer basit harekete, ellerinizi başınızın arkasında oturur pozisyondayken kenetleyin ve dirseklerinizle bir sağa bir sola çapraz şekilde esneyin. Bu hareketi ayakta da pekâlâ yapabilirsiniz.

Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri
Masa başı bir çalışansanız, kaslarınızı güçlendirmek için oturduğunuz yerden bile yapabileceğiniz hareketler var.”Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri” Yazımıza Devam Edelim… 

Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri

Masa başı çalışanlardan biriyseniz, yapabileceğiniz egzersizlerin dışında bir de dikkat etmeniz gereken basit kurallar var. Örneğin sürekli oturarak çalışmak kan dolaşımınıza da oldukça zararlıdır. Arada sırada ayağa kalkıp birkaç adım bile olsa atmakta fayda var.

Ofiste kullandığınız sandalyenin ergonomik olmasına dikkat edin gerekirse bunu patronunuzla konuşun. Çünkü ergonomik olmayan bir sandalye hem sizin performansınızı düşürecek hem de ileriki zamanda oluşabilecek problemlerden dolayı işlerinizin aksamasına neden olacaktır. Bu yüzden sağlığınızı koruyabilecek bir sandalye patronunuzun da önceliği olmalıdır. Ayrıca sandalyenizin kol desteği olmasına da önem gösterin.

Otururken dik pozisyonda oturmaya ve çalışmaya ayrıca belinizi de desteklemeye dikkat edin. Kalçanız ve dizleriniz mümkün olduğu kadar aynı düzeyde olmalıdır, dizlerinizin iç kısımları asla sandalyeye temas etmemelidir.

Bilgisayarınızın konumu, klavyeniz, masanız ve sandalyeniz sizin boyunuza uygun olmalı ve çalışmanızı güçleştirmemelidir.

Masa başı çalışanlar için hem sağlıklarını koruyabilecekleri hem de uzun vadede kaslarınızı güçlendirebileceğiniz bir yazı hazırladık. Tavsiyelerimize kulak verirseniz emin olun kısa süre sonra faydasını göreceksiniz. Hem ağrılarınız azalarak tükenecek hem siz kendinizi zinde hissedeceksiniz hem de kaslarınız güçlenecek. Dahası çalışma performansınız da artacak! Böylece çalışırken de daha fazla zevk almış olacaksınız. “Ofiste Çalışanlara Egzersiz Önerileri” Adlı yazımızın sonuna geldik . Kafanıza Takılan Soruları Aşağıda Yorum Olarak Belirtirseniz Dönüş Yaparım Görüşmek Üzere 🙂


Like it? Share with your friends!

534

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir