Mide Küçültme – Tüp Mide Ameliyatı Nedir ?


540
Mide Küçültme Ameliyatı Nedir ?
Mide küçültme ameliyatıyla hem sağlık sorunlarınızdan kurtulup hem de bambaşka biri olabilirsiniz!

Genel Olarak Bahsedersek

Mide küçültme ameliyatı özellikle son yıllarda oldukça gündemde olan bir operasyon. Çevrenizde bu ameliyata girmiş ya da bu ameliyatı olmayı düşünen insanlar olabilir. Dolayısıyla en azından ismi hakkında az çok bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Özellikle son yıllarda kilolarıyla dikkat çeken ve bir türlü bu kilolardan kurtulmayı başaramayan ünlüler de bu ameliyatı tercih etmeye başladılar.

Mide küçültme ameliyatı obezite hastalığından muzdarip, bir türlü kilo veremeyen ve çeşitli sağlık sorunları ve riskleri ile karşı karşıya kalan insanlara uygulanan bir ameliyattır. Mide küçültme diğer adıyla tüp mide ameliyatı her kilolu kişiye uygulanmaz. Bu ameliyatın gerçekleştirilmesi için belirli şartlar vardır. Hastalar ameliyat sonrası kilo vermeye başlayabilirler ve böylece daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atarlar.

Sizler de bir türlü kilo veremiyorsanız, sağlık sorunları yakanızı bırakmamaya başlamışsa ve kilonuz artık üst sınırı aşmışsa mide küçültme ameliyatı olmayı düşünebilirsiniz. Bu yazımızda bu ameliyatla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulacaksınız.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı, vücut ağırlığı en üst düzeyden en az 20 kilo daha fazla olan, çeşitli diyet programlarına rağmen bir türlü kilo vermeyi başaramamış kişilere uygulanan ve bu operasyon ile midenin yaklaşık %80’lik bir kısmının alındığı cerrahi bir tedavi yöntemidir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası midenin kapasitesi küçüldüğü için yemek yeme alışkanlığı ameliyat sonrası hızla değişir. Daha önceden bir kişi 10 tabak yemek yiyorsa yediği yemek miktarı artık 2 tabağa kadar düşer. Böylece kilo verme süreci de başlamış olur.

Mide küçültme ameliyatı uzman cerrahlar eşliğinde, genel anestezi altında gerçekleşir. Operasyon sırasında karın bölgesine açılan bir kesiden mideye yerleştirilen küçük bir tüp vasıtasıyla mide tamamen görüntülenir ve %80 lik kısmı çıkarılır.  Mide küçültme ameliyatı, operasyon sırasında mideye yerleştirilen bu tüp dolayısıyla tüp mide ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Bu aşamadan sonra iç dokuların dikilmesi ve estetik dikişlerin atılmasıyla ameliyat son bulur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası doktorlarınız sizleri takip etmeye devam edecektir. Hastaneden taburcu edildikten sonra da olası her türlü sorununuzda doktorlarınızı arayıp bilgi alabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönem hem sizin sağlığınıza kavuşmanız hem de kilo vermeye başlamanız açısından oldukça önemlidir. Bir diyetisyen eşliğinde size özel hazırlanan diyetle beslenmeniz gerekmektedir. Bu dönemden sonra zaten hızla kilo vermeye başlayacaksınız. Spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz ki kilo verirken mümkün olduğu kadar çok fit görünelim 🙂

Pelin-Öztekin-Mide-Kücültme-Ameliyati
Pelin Öztekin de tüp mide ameliyatı geçirip hızla kilo veren ünlülerimizden birisi.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı, vücut kitle indeksinde belirlenen morbid obezite seviyesi olan 35-40 seviyesinin üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir. Morbid obezite, hayati tehlikeye işaret eden ve mutlaka beraberinde sağlık problemleri de olan aşırı kilolu olma durumudur. Kilo sınırının çok üzerinde olsanız bile, mide küçültme ameliyatı olabilmeniz için bir dizi sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Eğer kontrollerde bir problemle karşılaşılmazsa doktorunuz bu ameliyatı olmanıza onay verecektir.

Mide küçültme ameliyatı olabilmek için öncelikli olarak her çareye başvurmuş fakat sonuç alamamış olmanız gerekmektedir. Cerrahi işlem artık son çaredir.

Ayrıca bu ameliyatı olabilmek için 65 yaşından daha genç olmalısınız. Bu yaştan sonra sinir harabiyeti fazla ve doku yenilenmesi daha yavaş olduğu için, ameliyat sonrası komplikasyonlar nedeniyle ameliyatın gerçekleştirilmesi önerilmez. Çünkü 65 yaş üstü hastalarda mide küçültme ameliyatı hayati risk taşımaktadır.

Mide küçültme ameliyatı için alt yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Aşırı kilolu olma ve diğer tüm yöntemlerin denenip sonuç alınamamış olması bu yaş gurubu için de geçerlidir. Erken yaşta yapılacak bir operasyon, ileriki yaşlarda oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne de geçebilmektedir. 18 yaş altındaki hastalarda mide küçültme ameliyatı için ebeveynlerin onayı gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı olabilmeniz için alkol, sigara gibi bir madde bağımlılığınızın olmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası size eşlik edebilecek bir yakınınız bulunmalıdır. Zihinsel ya da bedensel bir engeliniz bulunmamalı ayrıca psikolojik bir rahatsızlığınız da bulunmamalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hastaları Neler Bekliyor?

Özellikle, bunun için çok uğraşmış ama bir türlü kilo vermeyi başaramamış kişileri deyim yerindeyse bir mucize bekliyor. O kadar hızlı kilo vermeye başlayacaksınız ki inanın buna siz de inanamayacaksınız. 🙂 Bu kilo verme olayı da diğer hızla kilo kaybetmenize sebep olan diyetlerin sonuçlarına benzemeyecek yani oldukça sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz 🙂

Mide küçültme ameliyatı sonrası diyetisyeninizin size verdiği diyet listesini harfiyen uygulamanızda fayda var. İlk birkaç gün genellikle sıvı ağırlıklı besleneceksiniz. Yanınızda bir yardımcı bulunmasında fayda var çünkü ameliyat sonrası bakım için ihtiyacınız olacak.

Dediğimiz gibi hızla kilo vereceksiniz ve bu sizin motivasyonunuzu son derece artıracak. Yani gitsin kilolar gelsin yeni si. Alacağınız o güzel iltifatlara da şimdiden kendinizi hazırlayın ve teşekkürle bu iltifatları kabul edin. Çünkü oldukça zorlu bir süreçten geçtiniz ve bunu başardınız, bu tamamen sizin hakkınız 😉

Son Satırlar

Aslında bakarsak her şeyin başı sağlık tabiki bu ameliyata girmeden önce on kere düşünülmeli çünkü ölümcül olabiliyor eğer yapabiliyorsak doğal yöntemlerle zayıflamak en doğrusu veya en kötü bölgesel zayıflama dediğimiz Soğuk Lipoliz ile Zayıflama yöntemide değerlendirilebilir sizlere tavsiyem ameliyat olmayı kafaya koymadan önce köprüden önce son çıkış misali bu yöntemi denemenizdir. Tek seansta 3-7 Cm incelme garanti! Seansları 400 – 1200tl arası değişiyor sizlere referans olabileceğim İstanbul Gaziosmanpaşa’da hizmet veren Dreambeauty Cilt Bakımı ve Güzellik Evi‘ni öneriyorum. Hijyenik , Güler yüzlü hizmet ,  Kaliteli , Sonuç Odaklı , Uygun Fiyat Garantisi sunan bir yer.  Bunun yanında Lazer Epilasyon , Kişiye Özel Cilt Bakımı , Leke , İz Giderici Uygulamalar , Dolgu&Botoks vs Bir çok Hizmeti Barındırıyor.

Guzellik Formüllerinden Geldiğinizi Söylerseniz Tüm Hizmetlerde %40’a varan İndirimlerden faydalanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin;

İrtibat numarası: 02125781712 – 05050786373

Web Adresi : Dreambeauty.com.tr


Like it? Share with your friends!

540

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir