Meme Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?


534
Meme Kanseri Nedir
Ülkemizde yılda 30 bin kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri hakkında yapılan sosyal farkındalık çalışmaları sonrası bu kanser hakkında biraz daha fazla bilgi sahibiyiz.  Zaten kim çevresine şöyle bir baksa bir akrabası, eşi dostu ya da komşusu, en azından bunlardan birinde meme kanserine rastlamıştır. Meme kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinde ilk sıradadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki dünyada her 3 dakikada bir kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Ülkemizde ise yılda ortalama 30 bin kadın meme kanseri teşhisi almaktadır.

Meme kanseri ilk aşamalarda erken tanı ile fark edildiğinde prognoz çok kötü olmamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı bu kanser türünde de hayat kurtarır.

Meme kanseri meme dokusunun herhangi bir bölgesinden köken alabilir ve sanılanın aksine sadece kadınlarda görülmez. Buna rağmen erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla çok çok daha seyrektir.

Nedenleri Nelerdir?

Normal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan bir takım genetik bozukluklar meme kanserine neden olabilmektedir. Bununla birlikte meme kanserlerinin yaklaşık %10’u genetik geçişlidir. Eğer anne tarafında anne, teyze, abla gibi birinci derecede akrabalarda meme kanseri öyküsü varsa bu sizin de genetik olarak risk taşıdığınız anlamına gelir ve kontrollerinizi aksatmamalısınız. Aynı şekilde ailenizde birinci derecede erkek akrabalarda da meme kanseri hikayesi olması cinsiyet gözetmeksizin sizin de risk altında olduğunuzu gösterir.

Meme kanseri vakalarının çoğu 50 yaş üzerinde teşhis almaktadır. İlerleyen yaş bir risk faktörüdür.

Erken adet görme ve geç menopoza girme meme kanseri riskini artırmaktadır. Bunun sebebi östrojen hormonunu çok daha uzun yıllar maruz kalmayla ilişkilendirilmiştir.  12 yaş altı erken adet görme, 55 yaş üzeri de geç menopoza görme olarak değerlendirilmektedir.

Not: Özellikle Akdeniz ülkelerinde ve ülkemizde Akdeniz bölgelerinde 12 yaş altı adet görmeye sık rastlanabilmektedir ve fakat bu iklimle alakalı bir durumdur, genellikle bir bozuklukla ilişkili değildir. Buradaki risk östrojen hormonuna uzun süre maruz kalmayla ilişkilidir.

Oral kontraseptiflerin yani doğum kontrol haplarının uzun yıllar kullanımı riski artırabilmektedir.

Post menopoz dönemde uzun süre hormon tedavisi alan kadınlarda riskin arttığı gözlenmiştir.

Hiç çocuk doğurmamış kadınlarda ve ilk gebeliğini ileri yaşlarda yaşamış kadınlarda ve yine hiç emzirmemiş kadınlarda riskin arttığı bildirilmiştir.

Alkol ve sigara kullanımının meme kanseri ile ilişkili olduğu saptanmıştır.

Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri arasında, meme başından akıntı gelmesi – genellikle kırmızı ve kötü kokulu- bununla birlikte bu akıntılar kokusuz da olabilmektedir. Ayrıca meme başından akıntı gelmesi kanserin ileri evrede olduğunu da gösterebilir.

En sık ve en önemli bulgu düzensiz sınırlı ve muayene sırasında ele gelen kitledir. Bu kitleler zamanla şekil ve boyut değiştirirler.

Not: Memedeki her kitle kanser değildir fakat kontrol altında olması gerekmektedir.

Göğsün şeklinde ve büyüklüğünde değişiklikler meydana gelmesi de bir belirti olabilir. Bu belirtiler ciltte kızarıklık şeklinde olabileceği gibi, selülit görünümü ya da bazı bölgelerde çökme olarak da karşınıza çıkabilir.

Ayrıca meme haricinde koltuk altında da kitle tespit edebilirsiniz. Bu kitleler genellikle size ağrı vermediğinden elle muayene sırasında ya da mammografi sırasında tespit edilirler.

Meme Kanseri Nedir
Meme kanserinde elle kendi kendini muayeneyi öğrenmek erken teşhis için çok önemlidir. Görselde elle muayenenin aşamaları gösterilmiştir.

Teşhis ve Tedavisi

Öncelikle her kadının öğrenmesi gereken şey kendi kendine muayene olmalıdır. Böylece sürekli kontrole gitmeden sizin de ters giden bir şeyleri fark etmeniz mümkün olur. Uzman doktor kontrolü ve özellikle 40 yaşından sonra her iki yılda bir mammografi erken teşhis için oldukça önemlidir. Özellikle mammografi elle muayeneden 2 yıl kadar erken teşhis edebilme özelliğine sahiptir. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır!

Meme kanseri teşhis edildikten sonra evrelendirilir. Diğer organlara yayılma ihtimali vardır. Erken teşhiste yani ilk aşamalarda tedaviye yanıt verme oranı yüksek bir kanser türüdür.

Kanserin evresine göre kemoterapi, radyoterapi, cerrahi tedavi ve hormon tedavisini kapsamaktadır. Evre 1 ve Evre 2’de olan hastalarda koruyucu cerrahi hastanın tercihine göre yapılmaktadır. Kanserli doku ve çevresi de bu ameliyatla alınmaktadır. Bu ameliyat sonrasında radyoterapi de uygulanmaktadır.

İlerlemiş kanser vakalarında ya da yüksek risk taşıyan kişilerde meme dokusu ve yakınlardaki lenf nodları tamamen çıkarılır. Bu işleme mastektomi denilmektedir.  Ameliyat sonrası protezlerle estetik görünümde başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kemoterapi eğer kanser kan dolaşımında yayılım gösteriyorsa bunu engellemek amacıyla verilir. Kemoterapi, immün sistemi de baskılayan birtakım ilaçların damar yoluyla hastaya verilmesi işlemidir.

Burada tüm kadınların mutlaka bilmesi gereken şey elle muayenedir. Unutulmaması gereken şey ise erken teşhis için gerekenlerin bilinmesi ve uygulanmasıdır. Erken evrede hayatta kalım oranı çok fazladır!


Like it? Share with your friends!

534

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir