Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?


539
Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı
Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Kış aylarında,soğuk hava saçlarımızı daha fazla yıpratır,bu yüzden saçlarımıza daha fazla hassasiyet göstermemiz gerekir.

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz ayları rehavetimizi artırdı ve deniz, kum, güneş, eğlence derken belki de saç bakımımızı ihmal ettik. Saç bakımını ihmal etmemiş olsak bile, saçlarımızda birikmiş olan havuz kloru, deniz tuzu ve saçlarımızı etkileyen güneş ışınları saçlarımıza yeteri kadar zarar vermiş olabilir. Bu zararlı etkiler sonbaharın ve soğuk havaların gelmesiyle kendisini iyiden iyiye göstermeye başlayabilir. Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı? Yazımıza girmeden önce değinecek olursak saydığımız tüm etkilerle birlikte soğuk hava da saçlarımızı kurutur ve bunun bir sonucu olarak da saçlarımızda dökülmeler, kopmalar ve kırılmalar baş gösterir. Hele bir de genetik olarak mükemmel saçlara sahip değilsek ki çoğumuz öyleyiz, durum iyice vahimleşiyor. Peki, bu durumdan kurtulmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için özellikle sonbahar ve kış aylarında dikkat etmemiz gereken şeyler var mı? Evet var ve işte şimdi sizlere “Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?”bunlardan bahsedeceğiz.

Kış Aylarında Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kış aylarında saç bakımında dikkat etmemiz gereken şeyler aslında tüm mevsimlerde dikkat etmemiz gereken özel bakım kurallarından çok da farklı değiller. Farklılık gösteren tek şey saçlara uygulanabilecek kürlerin içerikleri. Yazımızın ilerleyen bölümünde sizleri bu kürlerden de mahrum etmeyeceğiz, merak etmeyin 😉

Saç bakımı için saçlarımızı çok sık yıkamamaya özen göstermeliyiz. Özellikle saçları sabunla yıkamak saçımızın kurumasına sebep olacaktır. Bunun için saçlarımızı yıkarken sabun yerine saçlarımızın tipine uygun bir şampuan çeşidi kullanmak en mantıklısı olacaktır. Bunun haricinde sadece su ile bile olsa saçları çok sık yıkamak saçlar için iyi değildir. Bunu yaptığınızda saç köklerinizi çok fazla kurutmuş olursunuz ve saçlarınıza ciddi zarar verirsiniz. Uzun vadede de bunun acısını çok çekersiniz. Bunun için duş alırken duş bonesi kullanmak ve saçlarımızı 3 günde yıkamak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Henüz ergenlik çağında bir gençseniz saçlarınız daha çabuk yağlanacaktır. Saçlarınızın durumuna göre saçlarınızı 2 günde bir gibi bir sıklıkta yıkayabilirsiniz. Fakat sizin de unutmamanız gereken saçlarınızı yıkarken sabun yerine saçınıza uygun bir şampuan kullanmak olacaktır.

Yine saç bakımınız açısından önemli bir diğer konu da güzelleşmek için yaptırdığınız işlemler. Mesela saçlara çok fazla fön çektirmek. Saçlarınıza çok fazla fön çektiren biriyseniz, söylememize bile gerek yok, çünkü çoktan deneyimlemiş olmalısınız, saçlarınız yanar. Rengi değişmekle kalmayıp çok sağlıksız görünürler ve zamanla koparlar. Kopuk, kırık ve cansız görünen saçlar hiçbir kadının tercihi değil elbette. Eğer düzenli kuaföre giden biriyseniz kuaförünüz bu işlemlerle ilgili zaten sizi uyaracaktır. Yine saçlarınızı çok sık boyatmak ve sık sık kimyasal işlemler içeren formüllere yönelmek de (saç düzleştirmek, perma yaptırmak, renk açtırmak) saçlarınız için oldukça zararlı.

Saç bakımınıza faydası olacak çok basit bir hatırlatma daha yapalım, saçlarınızı kurularken saç kurutma makinesi kullanırken düşük ısıda kullanmaya özen gösterin. Saçlarınızı yüksek ısıda kurutursanız yine yukarıda anlattığımız sorunlarla karşılaşırsınız.

Kış Aylarında Sağlıklı Saçlar İçin Basit Tüyolar Nelerdir?

Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta saçlarınızı tokayla çok sıkı bağlamamak ve saçlarınızı sıkıştıracak tokalardan uzak durmak. Saçlarınızı bu şekilde saç köklerinizin zarar görmesine ve saçlarınızın kopmasına sebep olursunuz.

Başörtüsü kullanan bir kadınsanız, saçlarınızı kapatırken eşarbınızı çok sıkı bağlamamaya özen gösterin. Eşarbınızı çok sıkı bağlarsanız saçlarınızın hava almamasına sebep olursunuz.

Saçlarınızı şekil vermek için kullandığınız jölelerin ve saç spreylerinin saçlarınıza zarar verdiğini unutmayın. Kullanılan bu maddeler saçlarınızın havayla temasını keseceğinden oldukça zararlı olmaktadırlar.

Saç bakımıma özen gösteriyorum, ben saçlarıma şekil vermek için jöle kullanmıyorum, doğal doğal limon suyu kullanıyorum da diyebilirsiniz pek tabii 🙂 Limon doğal olabilir ama içeriğindeki asit saçlarınıza zarar verecektir, bunu da göz ardı etmeyin sakın!

Saç bakımında işinize yarayacak basit ama önemli bir diğer bilgi de saçlarınızı yıkarken ne çok sıcak su ne de çok soğuk su kullanın. Ilık su saç yıkamak için en ideal olanıdır. Sıcak su saçlarınızı matlaştıracaktır. Soğuk su ise saçlarınızı sertleştirecektir.

Eğer saçlarınızda aşırı kepeklenme, egzama gibi özel bir cilt hastalığı varsa bunun için öncelikle bir dermatoloğa gidin ve bir uzmanın önerileri doğrultusunda saçınıza ve size uygun bir şampuan kullanın.

Saç bakımı kış aylarında bahsettiğimiz gibi daha zordur, çünkü soğuk hava saçları matlaştırır ve inceltir. Yukarıda bahsettiğimiz, saç bakımında genel dikkat edilmesi gereken kurallar hem her mevsim işinize yarayacaktır hem de saç bakımı için uygulayabileceğiniz kürlerin etkisini hızlandıracak ve artıracaktır. Şimdi sizlere son olarak saç bakımı için kış aylarında uygulayabileceğiniz birkaç kür tarifi vereceğiz.

Kış aylarında uygulanacak basit kürlerle saçlarınız daha canlı ve sağlıklı olabilir.

Kış aylarında Saç Bakımı İçin Özel Kürler Nelerdir?

 

Kış İçin Zeytinyağlı Saç Bakım Kürü

Yarım çay bardağı kadar saf zeytinyağı ve yarım çay bardağı suya birkaç damla limon ekleyerek saçlarınıza kökten uca doğru uygulayın. Bir tarak yardımıyla tüm saçınıza yedirin. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın.

Not: Kuru saçlar için ideal bir kürdür.

Kış İçin Elma Sirkeli Saç Bakım Kürü

Bir çay bardağı üzüm sirkesi olmadığı takdirde elma sirkesini yarım çay bardağı suyla karıştırın. Başka bir şey eklemeden bunu saç köklerinize uygulayın ve yaklaşık 20 dakika saçınızda bekletin. Ilık suyla saçlarınızı durulayın.

Not: Yağlı saçlar için uygun bir kürdür.

Kapanış:

Yazımızın sonuna gelirken “Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?” Adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız. 🙂


Like it? Share with your friends!

539

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir