Kekemelik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


531
kekemelik-nedir
Kekemelik bir hastalık değildir. konuşma bozukluğudur.

Kekemelik Nedir?

Bir konuşma bozukluğu olarak adlandırılan kekemelik, kişinin konuşması esnasında kendi isteği dışında konuşma akışındaki bozukluk olarak tarif edilebilir. Kekemelik problemi olan kişiler genellikle konuşma sırasında bazı kelime ya da heceleri tekrarlarlar ve birdenbire duraksamalar yaşayabilirler. Genellikle kişi kendini baskı altında hissettiği zaman, heyecan ve aşırı stres durumlarında ortaya çıkar. Kekemelik bir hastalık değildir.

Her stres içeren durum kekemeliğe neden olmaz, ya da şöyle söyleyelim her birey stres içeren durumla karşılaştığı zaman kekemelik başlamaz. Genellikle zaten kekemelik sorunu olan ve buna yatkın olan kişilerde stres durumlarında su yüzüne çıkar ayrıca ailesinde kekemelik öyküsü bulunan kişiler bu duruma daha yatkındır.

Kekemelik dünyadaki bütün kültürlerde var olan bir durumdur.  Ekonomik ve kültürel değişkenler arasında görülme sıklığı açısından da bir fark yoktur. Genel olarak çocuk konuşmaya başladığı ilk zamanlarda ortaya çıkar ve eğer kişi ergenlik yaşına kadar terapi görmezse bu sorun ömür boyu kalıcı olabilmektedir. Bu yüzden çocuğunuzda kekemelik varsa lütfen büyüyünce geçer diye düşünüp bir uzmana görünmeyi ertelemeyin.

Kekemeliğin Sebebi Nedir?

Kekemeliğin belli bir sebebinden bahsetmek henüz mümkün değil. Ama bilinen bir gerçek varsa o da, korku, çevresel baskı ve heyecanın kekemeliğin ortaya çıkmasında etkili olduğudur. Aşırı kontrolcü ebeveynlere sahip çocuklarda da ortaya çıkma sıklığı fazladır.

Henüz hecelemeye başlayan yeni yeni konuşan çocuklarda hece tekrarları sık olmamakla birlikte görülebilir ve bu normal de olabilir. Ancak normal olan bu durumun çocuk 2.5 yaşına geldiğinde kendiliğinden düzelmesi gerekmektedir. Düzelmediği takdirde ya da daha önce bir uzmana danışmanız daha faydalı olacaktır. Küçük çocuklarda meydana gelen bu hece tekrarlamaları, çok hızlı düşündükleri ama bunu ifade edebilecek kadar kelime hazineleri gelişmediği için oluşur.

Önemli Not: Bıcır bıcır, yarım yamalak çocuk konuşmasını kim sevmez ki 🙂 Hatta çocuklaşır biz de onları taklit ederiz onlarla konuşurken değil mi? Hah, işte bu davranışımız oldukça yanlış ve çocuklarda konuşma bozukluğunu tetikliyor. Özellikle anne babaların bu konuda çoook dikkatli olması lazım keza çocuklar konuşmayı ilk önce anne babasından öğrenir. Eğer onların yanlış telaffuz ettikleri kelimeye gülerek ya da başka türlü bir olumlamayla karşılık verirseniz (biliyorum oldukça zor çünkü çok şirin oluyorlar.) çocuk kelimeyi yanlış telaffuz etmekten vazgeçmeyecek bir süre sonra bu onda alışkanlık olacak ve uzun süren terapilere maruz kalmak zorunda olacaktır.

Kekemelik, nörolojik bir bozukluk, ağız yapısındaki farklılıklar ya da duyma sorunu gibi problemler sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kapsamlı bir araştırma gerekmektedir. Altta yatan sebep var olan bir fiziksel problemse, bu iyileştirilmeden konuşma düzelmeyecektir.

Kekemelik erken müdahale edildiğinde tamamen düzelebilen bir konuşma bozukluğudur.

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik ilerledikçe başka sorunları da beraberinde getirir. İlk bakışta sadece bir konuşma bozukluğu olarak görülse de ilerleyen dönemde kişi duygusal olarak da etkilenir. Bu da sosyal ilişkilerinden, iş ilişkilerine kişinin tüm hayatını etkiler. İlk başta kendini sosyal ortamlardan soyutlamaya başlayan kişi daha sonra, utanç, kaygı bozukluğu, kelimeleri değiştirmeye çalışma, anksiyete ve el, kol, ayak, yüz ve göz tikleri oluşturmaya başlar. Böylece işler daha da karmaşıklaşmaya başlar. Bu yüzden erken tedavi oldukça önemlidir.

Kekemelik tedavisinde genellikle 7 yaş öncesi başlanmalıdır zira bu yaştan sonra iyileşme süresi oldukça uzamaktadır ve ergenlik sonrası dönemde imkansıza yakın şekilde güçleşir.

Fakat bunun için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler hem çocuklara hem yetişkinlere hem de geçlere uygulanabilmektedir. Hipnoz, psikoterapi, çeşitli nefes teknikleri, yardımcı teknik cihazlar yardımıyla yapılan tedaviler mevcuttur fakat bunlar kısa süreli iyileşme sağlamaktadır.

Kekemelik tedavisinde iki ana yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi ‘’Kekemelikten Kaçınmama’’ adı verilen bir yöntemdir. Bu yöntemle kekemeliğin ortaya çıktığı şartlar ve kelimeler üzerine gidilerek bir tedavi şekli uygulanır. Kekemelikle ortaya çıkan korkuları ve utancı yenmek ilk amaçtır. Bu yöntemle kekemelik tamamen engellenebildiği gibi, yeteri düzeyde iyileştirilebilir. Konuşmadaki iyileşmenin oranı biraz da kişiye bağlıdır.

İkinci yöntem ise, Fluency Shaping denilen bir tekniktir. Bu yöntemle konuşmanın akıcı hale getirilmesi amaçlanmaktadır ve kekemeliğin şekli değiştirilir. Bazı heceler uzatılır bazıları kısa kesilir ve bir aşamada sözcükler anlaşılmayacak düzeyde değişir. Daha sonra konuşma kontrol altına alınmaya başlanır.

Not: Bazılarınız şarkı söylerken kekemeliğin neden ortaya çıkmadığını merak edebilir. Şarkı söylerken kelimeler ritmik şekilde telaffuz edilir ve ritim duygusu kişideki heyecan ve stresi en aza indirir ve kafasındaki düşüncelerden uzaklaşıp ritme odaklandığı için kişi şarkı söylerken kekelemez 😉


Like it? Share with your friends!

531

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir