Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir ?


538
Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir
Uzmanlar Her Gün En Az 1 Bardak Süt İçmemizi Öneriyor.

Vücudun İhtiyacı Olan Kalsiyum

Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir? Adlı Bu yazımızda sizlere sütün faydalarından bahsedeceğiz. Aslında bakarsak doğduğumuz gün bile süt içiyorsak bu besinin ne kadar faydalı olduğunu buradan anlayabiliriz herhalde değil mi? 🙂 Çünkü Gelişme Dönemindeki Çocuklardan tutunda, Hamile Hanımlar , Emzirenler , Yaşlılar , Kemik Hastalığı olanlar gibi  bir çok insanın vücudu için gerekli olan bütün kalsiyumu içinde bulundurduğundan vazgeçilmez besinlerimiz arasında yerini alıyor. Besleyici değeri çok yüksek bu besin tüm yaş grupları için bolca önerilebilir. Bu yüzden uzmanlarca her gün 2 bardak süt içmemiz gerektiğini söylemeden edemicem. Yani yaklaşık  400ml. Yine uzmanlara göre gelişme döneminde olan gençlerin , hamilelerin , emziren ve menopoz sonrası kadınlarda 600-800ml süt içilmesi tavsiye edilir. Beslenme ve diyet uzmanı  Olcay Barış , sütün sağlığımızı ve güzelliğimizi 8 farklı yönde etkilediğini açıkladı.

1. Göbek Yağlarını Eritiyor!

Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir? Dediğimizde eminim kimsenin aklına sütün yağları yakmada faydası olacağı gelmeyecektir ve şaşıra bilirsiniz 🙂  Biliyorsunuz ki kilolu kişilerde yağlanma genelde ilk önce göbek ve bel bölgesinde oluşur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan , az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında ,  günde 2 bardak süt tüketmek yağ yakımını hızlandırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda , sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azalttığı ve kilo kontrolünü sağladığımızı ortaya koymuş. Süt içerdiği kaliteli proteinler ve lioneik asit gibi yağ moleküllerini eriten madde ile kilo kontrolüne yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

2. Güçlü Kemikler İçin Birebir!

Mineral , Protein ve kalsiyum açısından son derece zengin olan süt aynı zamanda zengin yağ yakma özelliği ile baya etkileyici geldi dimi? Şimdi sıkı durun! 1 litre süt içinde bulunan kalsiyum ; 10 kg et , 5.2 ekmek , 12,6 kg patates , 17 kg elma , 3.2 kg marul yada 2.4 kilo havuçta bulunan kalsiyuma eş değer oluyor 🙂 Bu nedenle sağlıklı kemikler için süt içmemiz şart.

3. Cildin Yıpranmasını Ve Yaşlanmasını Önlüyor!

Sağlıklı ve Güzel bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek yolun başında geliyor. Sütün içinde bulunan proteinler , antioksidanlar , özellikle a vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş olur. Süt , cilt üzerinde nemlendirici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden cildin erken yıpranmasını ve yaşlanmasına engel olur. Aynı zamanda sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini korur. Bundan dolayı yetişkin kişiler, çocuklar , ergenlik dönemindeki çocuklar ,  hamileler , emziren anneler ve yaşlıların her gün 2 bardak süt içmeleri gerekir.

4. Beyine İhtiyacı Olan Enerjiyi Sağlıyor!

Yediğimiz yiyeceklerin insan hafızasında zeka başta olmak üzere konsantrasyon gücü üzerinde’de bayağı etkisi vardır. Örnek ; vücut ağırlığımız yüzde 2 ve 3’ü oranında ağırlığı olan beyin , günlük kalorilerin ortalama %25-30 gibi bir oranını harcıyor. Süt beyin içinde faydalı ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi karşılıyor . İçinde bulunan protein ile vücut dokularımızın gelişmesini sağlar ve odaklanma yeteneği ,  hafıza gibi özellikleri güçlendirir.

5. Kalp Damar Sağlığı İçin Çok Önemli!

Hipertansiyon hastalarının iyileşmesi açısından sütün olumlu etkisini bilmeyen yoktur sanırım. Hipertansiyon için kullanılan ilaçların olabilecek olumsuz etkileri azaltmada sütün faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Yağsız yada %1 yağ içeren süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlayıp tansiyonun %3-10 arasında azalttığı gibi kalp ve damar hastalıkları riskini %15 kadarda azaltabiliyor.

6. Kolesterolü Düşürüyor!

Vücudun kolesterol üretmesi dışında birde hayvansal besinlerlede kolesterolü artırıyoruz . Kan da kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde kalp hastalıkları oluşması ve kalp krizi riski oldukça yüksek oluyor. Çünkü aldığımız kolesterol damarları tıkadığında kalbin kan pompalamasında zorluk yaşayıp (tıkalı damar çünkü) kalp anormalleşebiliyor ve ölümcül olabiliyor. Az yağlı olan sütte yağ oranı azaldığında kolesterolde düşüyor. dolayısı ile özellikle süt ve gurubunu tam yağlı yerine ; yarım yağlı veya light kullanmalıyız. Tamam tadı yağ oranı azaldıkça kötüleşsede sağlığımızdan önemli değil . Bu arada yağ oranı azaldıkça kalsiyum oranı artıyor yani bir taşla iki kuş  vuruyoruz bu yolla 🙂

7. Kronik Bronşit Ve Bağırsak Kanserini Önlenmesine Yardımcı Oluyor!

Yirmi yıl boyunca yaklaşık 2000 kişi üzerinde yapılan incelemede; günde 2-3 bardak süt içen insanların sindirim sistemi sorunlarına ve bağırsak kanserine pek rastlamadığı anlaşılmış. Ayrıca Johns Hopkin Üniversitesi’nde bir diğer araştırmada ise süt içen insanların kolay kolay bronşit olduğuda rastlanmamış. Sigara , Alkol , Kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen insanları bile koruduğunu anlamışlar.

8. Osteoporoz’dan Koruyor!

En sık görülen kemik hastalıklarından biri olan osteoporoz , Kırık oluşumunda 50 yaş sonrası 2 kadından 1 ‘i ve 4 erkekden 1 ‘inde rastlandığı görülmüş. Yaşın dışında kemik yoğunluğunda azalmanın önüne geçebilmek için kalsiyum ve d vitamini almamız gerekiyormuş. Günde 2-3 Su bardağı süt tüketimi günlük kalsiyum oranımızı karşılar.  

Yazımızın Sonunda İse;

Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir? Adlı yazımızın sonunda ise Vücudumuzun ihtiyacı olduğu kalsiyum , protein oranları ve bunların vücudumuza olan etkilerinden bahsettik. Eğer yazımızı sonuna kadar okuduysanız arkadaşlarınızla paylaşmanızı tavsiye ederiz herkesin bu bilgilere ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Sorusu olan arkadaşlar “Günlük Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?” Hakkında Aşağıda Yorumda Yazabilir Cevapları alabilirler 🙂 Diğer Paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.  Teşekkürler.


Like it? Share with your friends!

538

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir