Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?


529

Göz Altı Torbaları Oluşumu

Gözlerimizin altında bazen şişlikler bazense torbalaşmalar meydana gelebilir. Bunlar gerek yaşın ilerlemesiyle gerekse yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı olarak göz kapaklarımızı destekleyen kaslarımızda zayıflama ile  göz çevremizde görülen sarkmalar ve şişliklerdir. Gözlere ve göz çevremizde destek görevi oluşturan yağ bezlerinde zamanla gevşeme meydana geldiğinden aşağı doğru sarkar ve şişkin görünür bunun şişmesindeki sebeplerden birtanesi o torbalaşmanın içinde oluşan ve yağ bezlerinin yerini sıvılara bırakmasıdır sıvı şişkinlik gittiğinde deride gerginlikten sonra rahatlamasıyla torba oluşumu başlar. Tabi tüm bunların bir çok sebebi olabilir ,  yaşlanma dışında ; Yorgunluk , Stres , Kozmetik Ürünleri , Uzun süre Bilgisayar başında çalışmak , Tv izlemek , Uykusuzluk ve Genetik Faktörlerden de kaynaklanabilir. Göz altı torbaları nadir bir şekilde ciddi bir durumun belirtisi olabilirler. Geçici oluşan göz altı torbalarına buz kompres uygulayarak şişkinlik azaltılabilir. Kalıcı veya rahatsız edici görünümde olan durumlarda ise estetik veya medikal uygulamalar ile kurtulabilirsiniz.  “Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?” Adlı Yazımıza devam ederken hep birlikte diğer sebeplerine bakalım.

Göz Altı Torbalarının Nedenleri Nelerdir?

 • Hava değişimi,
 • Hormonal değişmeler,
 • Tuzlu gıdalar sebebiyle vücutta su birikmesi,
 • Düz bir zeminde sırtüstü yatmak,
 • Uyku Bozukluğu,
 • Şişlik, kızarıklık ve kaşıntının eşlik ettiği alerji veya dermatit. Alerjenlere bağlı olarak gözlerde kaşıntı meydana gelir. Kaşınan gözler ise gözaltında sıvı birikimine yani ödeme neden olur.
 • Kalıtsal özellikler. (Dna) (Ebeveynlerde ve yakın akrabalarda bu tür sorunlar varsa, sizde de 25-30 yaşından itibaren gözaltı torbaları meydana gelebilir.)

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

 • Yazımızın Başında’da dediğimiz gibi öncelikle buz kompres uygulamanız olayın ciddiyetini anlamamıza yardımcı olabilir. Bakarsınız bir daha oluşmaz? 🙂 Göz torbalarımız için en kolay ve zahmetsiz yöntem kuşkusuz buz kompresidir. Evde , iş yerinde , okulda veya her neredeysek? Oturduğumuz yerden uygulayabiliriz. Hafif bastırarak  bir kaç dakika göz altı ve çevrenize uygulayın bunu her gün en az 1 kez tekrarlayın.  Soğuğun cildi toparlayıcı ve sıkılaştırıcı özelliği olduğundan etkisini göreceksinizdir.
 • Akşam erken uyuyun 🙂 Çoğu yetişkin için, en ideal uyku miktarı yaklaşık yedi sekiz saattir. Bu saatten ne çok ne az uyuyun .  Sabah erken kalkıyorsanız akşam erken yatmayı ihmal etmeyin.
 • Yatarken başınız hafif yukarıda olması gerekir yani yüksek yastık demek 7-8 saat boyunca vücuttaki sıvıların beyninize doğru gelmesi demektir ve buda göz altı şişliğinden tutun sabah uyandığınızda baş ağrısı ile sersem bir şekilde uyanma durumu yaşatabilir 🙂
 • Alerji belirtilerinizi keşfedin.  Gözaltı torbalarınız;  Saç boyaları, sabun, kozmetik ürünler veya diğer alerjenlere bağlı olarak oluşuyorsa gerekli önlemleri almalısınız.
Not: 

“Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?” Adlı Bu yazımızda sizlere göz altı şişliklerinin oluşma sebepleri , nasıl geçeceği konusunda az biraz olsun bilgilendireyim istedim yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Aklınıza takılan soruları aşağıda sorabilir cevabını alabilirsiniz 🙂 Diğer paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

529

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir