Dudak Çatlaması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


539
Dudak-Çatlaması-Nedir
Dudak çatlaması özellikle soğuk havalarda sıkça rastlanan bir problemdir.

Dudak Çatlaması Nedir?

Dudak çatlaması, her mevsim karşımıza çıkabilen ve kadın erkek ayırmayan bir sorundur. Özellikle haftaların soğumaya başlamasıyla bu sorun daha sıklıkla görülmektedir. Bazı insanlar dudak çatlamasından sürekli olarak mustariptir bazılarının ise başına daha az gelmektedir.

Dudak çatlaması, öyle az acılı bir şey de değildir üstelik. Yemek yemeyi, su içmeyi geçin bazen nefes alırken bile temas eden hava canınızı yakar.  🙁 Kolay kolay da geçmez. En önemli sebep ise özellikle kış aylarında nemdeki azalmadır. Cilt kuru kaldıkça çorak topraklar gibi çatlar. Sadece dudaklarımız değil vücudumuzun diğer yerleri için de geçerli bir durumdur. Fakat dudaklarımız hem ince cilt yapısı hem de korunmasız olması nedeniyle hava şartlarından etkilenmeye daha müsaittir. Bu nedenle ekstra bakımı hak ederler.

Dudak Çatlamasının Sebepleri Nelerdir?

Dudak çatlamasının başlıca sebebi cildin kuru kalmasıdır. Yani su tüketimi eksikliği cildin kuru kalmasına dolayısıyla da çatlaklara sebep olur.

Dudak çatlamalarının bir diğer ve en önemli sebebi ise vitamin eksikliğidir. A, B ve C vitamin eksiklikleri dudak çatlamalarına davetiye çıkarır. Yine çinko gibi bazı minerallerin eksikliği de çatlamalara neden olur.

Kullanılan kozmetik ürünlerin kaliteli olmaması, cilt sağlığını tehdit eder. Dudaklarımız için kullandığımız rujlar, nemlendiriciler, koruyucular da bu kozmetik ürünlere dahildir. Üç beş kuruş az ödemek adına sağlıksız ve kalitesiz ürünlere yönelip daha çok acı çekmeye ve belki beraberinde bazı hastalıklara davetiye çıkarmaya ne gerek var?

Dudak çatlamasına neden olan bazı hastalıklar da mevcuttur. Kan hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Yine ağız ve diş sağlığı da dudak çatlamasına neden olabilen önemli faktörlerdendir.

Soğuk havalarda rüzgarında etkisiyle kuruyan dudaklar çatlamaya uygun hale gelir, yaz aylarında ise güneşe maruz kalan dudaklar nem oranının düşmesiyle çatlamaya meyilli olurlar.

Dudak yalama problemi de dudak çatlamalarına neden olabilir, sürekli ıslatılan dudaklar içine nem hapsolmasından dolayı bir öncekinden daha kuru olacak ve çatlayacaktır.

Bazı diş macunları ve bazı hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da dudak çatlamaları görülebilmektedir.

Dudak-Çatlaması-Nedir
Dudak çatlamasına bazı bitkisel yağlar ve formüller iyi gelmektedir.

Dudak Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak çatlaması altında yatan nedene göre tedavi edilir. Eğer bu çatlaklara sebep olan şey yeterli su tüketmemenize, bunu tersine çevirdiğinizde genellikle düzelecektir. Aynı durum vitamin ve mineral eksiklikleri için de geçerlidir. A vitaminini havuç, kereviz, pırasa gibi kök sebzelerden ve hayvansal gıdalardan karşılayabilirsiniz. Çinko eksikliğinizi ise peynir, süt, yoğurt, et gibi hayvansal gıdalarla giderebilirsiniz.

Altta yatan başka bir hastalık varsa ilk önce onun tedavi edilmesi uygundur. Bunu anlamak için de uzman bir doktorla görüşmeniz gerekmektedir.

İklimsel değişikliklerden etkilenmemek için dudaklarınıza yaz kış nemlendirici sürebilirsiniz. Yanlış kozmetik ürünler evet zarar verir fakat doğru kozmetik ürünleri seçerseniz de sizi dudak çatlaklarından koruyacaktır.

Ama tabiki yukarıda sıraladığımız yöntemler ve tedavi şekilleri sizin için uzun vadede işe yaracak yöntemler. Şimdi dudaklarınız çatlaksa ve acı çekiyorsanız eminim okurken geç bunları diyorsunuz 🙂 Merak etmeyin birazdan sizlere acınızı biraz hafifletecek ve iyileşme sürecinizi hızlandıracak birkaç yöntemden bahsedeceğim.

Dudak çatlamasına iyi gelen ve en azından acınızı da hafifletecek birkaç formülü hemen sıralayalım. Öncelikle 2 tatlı kaşığı toz şekeri bir tatlı kaşığı bal ve saf zeytinyağı ile karıştırın. Dudaklarınıza bir krem sürer gibi yedirerek sürün ve daha sonra 5 dakika kadar bekleyin. Hafif ovalayarak çıkarın. Dudaklarınızın çok çabuk iyileştiğini göreceksiniz.

Süt ve gül yapraklarıyla da evde doğal bir ilaç ve bakım kremi hazırlayabilirsiniz. Mümkünse gül yapraklarını bir bardak süte bırakın ve bir gece bekletin. Sabah bu karışımı mikserden geçirin. Oluşan karışımı dudaklarınıza kür olarak uygulayabilirsiniz. İyileşme süreci için günde 3 kere, dudaklarınızda bir problem yokken bakım amaçlı olarak da günde bir kere uygulayabilirsiniz.

Bulabilirseniz aloevera yağı hem dudaklarınızdaki acıyı hızlı bir şekilde hafifletecek hem de iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar da acınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Sizin de aklınızda işe yarayan formüller varsa paylaşmaktan çekinmeyin lütfen, bir yorum kadar uzağınızdayız! 😉

 


Like it? Share with your friends!

539

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir