Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?


538
Baş ağrıları toplumda yaygın görülen hastalıklardandır. Tedavi Edilmesi Önerilir.

Baş Ağrılarının Sebepleri Neler ?

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir? Adlı Yazımıza başlarken… Günlük yaşamımızda her an her saniye başımıza oluşacak bir ağrı ile bütün günümüz berbat olabilir. Bunu eminim herkes yaşamıştır ve hatta bir çoğumuzun çantasında , cebinde , arabasında , evinde , iş yerinde vs bir çok yerde ağrı kesici haplar bulunduruyoruz. Fakat bu günü kurtarmak veya geçici bir çözüm ile baş ağrısından kurtulmaktan başka bir şey değil. Günlük hayatımızda asosyallik , rutin hayattan uzaklaşma ,  yoğun iş temposundan çıkış vs gibi şeylerde baş ağrısının sebeplerinden olabilir bu yüzden cebimizde ağrı kesici taşıyacağımıza uzman bir hekimin muayene ve tedavi etmesi daha kalıcı çözüm olacaktır 🙂 Çeşitli sebeplerden kaynaklanan baş ağrılarını gidermek için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu doğal yöntemlerin en sevdiğim yanı etkili olmasının yanında yan etkilere sebep olmadıklarıdır. Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir? Diyorsanız Hep beraber bir bakalım neler başımızı ağrıtıyor? 🙂

Baş Ağrısını Tetikleyen Faktörler ;

  • 1- Dehidrasyon 
  • 2- Düşük kan şekeri 
  • 3- Uyku yoksunluğu
  • 4- Sürekli ağrı kesici içmek
  • 5-  Yoğun stres

Gibi daha sayamadığımız onlarca sebepleri olabilir uzman doktor tarafından muayene edilmek gerekir.

Baş Ağrısına Suyun Mucizesi! 

Anlamsızca gelen baş ağrılarının arkasında çok basit ama çokta önem arz eden hayati fonksiyonlarımızın devamını getirebilmemiz için oksijenden sonraki en büyük kaynağımız “SU” dur.  Vücudumuz dehidrasyona maruz kaldığında direk etkisi baş ağrısı olarak bize döner. Çünkü Dehidrasyon dediğimiz olay  vücudun susuz kaldığında fazladan ürettiği kimyasal ve toksinleri atamaması ve baş ağrısına sebep olmasıdır.  Günde en az 2lt su içmemiz gerekirken biz 1 bardak bile içmiyorsak vücudumuzun ürettiği bu maddeleri dışarı nasıl atacağız ? 🙂

Elma Sirkesi İle Çözüm!

Malzemeler:

 2 çorba kaşığı elma sirkesi
– 1 bardak sıcak su

Nasıl kullanılır?

•  1 su bardağı ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin.
•  İyice karıştırın.
•  Baş ağrısından hızlı şekilde kurtulmak için yavaşça elma sirkesi suyunu için.

Her gün 1 bardak elma sirkesi suyu tüketmek vücudun kimyasal ve toksin oranlarını dengeler baş ağrılarınıza engel olur ağrıyorsa da dindirir ve güne güzel devam edebilmenizi sağlar. Elma sirkesi,  Eskilerde baş ağrıları olanların sıkça kullandığı yöntemdi. (Alternatif Tıp) 🙂

Limon Suyu Yöntemi

Malzemeler:

  • Yarım Limon
  • Bardak Sıcak Su

Hazırlanışı:

Yarım limonu bir bardak sıcak su ile karıştırıyoruz. 5 dk bekliyoruz limon suya iyice etki edene kadar daha sonra içiyoruz. Bu formülü günde 2 veya 3 kez sabah öğlen akşam gibi  tok karnına tüketirseniz hem hazmınızı kolaylaşır hemde dehidrasyondan kaynaklı baş ağrınızı hafifletir. Limon suyu vücudun ph dengesini düzenlediği ve sindirimi kolaylaştırdığından baş ağrısını geçirmede oldukça etkilidir .

Kahve Ve Çay Mucizesi!

Kahve ve Çay hayatımızın vazgeçilmez 2 sıcak içeceğidir. Bu yöntem genellikle kullanılan ve etkisi yüksek yöntemdir. Kahvenin ve Çay içerindeki kafein baş ağrısını azaltabilir veya tamamen o gün geçirebilir. Enflamasyona uğramış damarların sinir uçlarına karşı baskı uyguladığında zonklama gibi bir ağrı oluşur. Kafein bu kan damarlarının daralmasını sağlayarak ağrıyı hafifletir veya geçirebilir.  Kafein , ağrı kesicilerin vücutta çabuk yayılmasını sağlayıp ağrı kesicinin vücudumuzdaki etkisini kısaltır ve rahatlatır.

Aküpunktür Noktaları Önemli!

“Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir? ” Yazımızın bu kısmında Her canlının vücudunda bulunan “Aküpunktür” noktaları hakkında biraz bahsedicez. Kendisi Uzak doğu Çin’de keşfedilen bu bölgeler insanların baş ağrıları veya diğer ağrılarını önlemeye yardımcı etkisi olan alternatif Çin tedavi yöntemidir. Bu yöntem vücudun belirli noktalarına baskı uygulayarak endorfin salgılatılarak ağrıyı dindirme tekniğidir.  Endorfin ağrıyı hafifleten doğal ağrı kesicimizdir ve vücudumuzda doğal olarak bulunur. Baş ağrılarından kurtulmak için ufak tefek hareketlerle kolayca Aküpunktür noktalarına masaj uygulayarak baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.  Yapmanız gereken tek şey Aküpunktür noktalarını bulup oraya 10 saniye sıkı bir baskı uygulamanızdır.

Kaş Arasındaki Nokta 

Kaşlar arasındaki orta noktada bulunan aküpunktür basınç noktasını kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu nokta, stres ve yorgunluğu giderir, stres ve yorgunluğun sebep olduğu baş ağrılarını hafifletir.

Burun Ve Göz Yuvası Arasındaki Nokta

Bu aküpunktür noktası burun köprüsünün ve göz yuvasının üzerinde, kaşlarınızın hemen altında bulunur. Stres veya soğuktan kaynaklanan baş ağrılarından kurtulmak için işaretçi parmaklarınızı kullanarak bu bölgeye baskı uygulayabilirsiniz.

Not:  

Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir? Adlı yazımızda bugün baş ağrısına iyi gelen şeylerden bahsettik umarım hiç bir zaman baş ağrısı yaşamazsınız 🙂  Eğer Yazımızı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşın ve kafanıza takılan soruları altta yorum olarak yazmayı unutmayın. Diğer Paylaşımlarımıza  Ulaşmak İçin Buraya Tıklayın.


Like it? Share with your friends!

538

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir