Ağız Kokusu Nedir, Nasıl Giderilir?


531
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız kokusu bizi toplumdan soyutlayan, oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Ağız Kokusu Nedir Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu, sanılanın aksine toplumda pek çok kişiyi etkileyen bir sorundur. Ağız kokusu problemi olan kişilerde genelde utangaçlık, kendini toplumdan soyutlama ve sosyalleşememe gibi sorunlar oluyor ve bunlar da beraberinde depresyonu getiriyor. Yani aslında hiç de öyle hafife alınacak bir sorun değil. Nasıl olsun?

Ağız kokusu problemi olan kişiler toplumda genelde rahatsızlık duyup daha az konuşmaya, ağızlarını kapatmaya çalışıyorlar, bu bahsettiğimiz kişiler sorununun farkında olanlar. Bir de bu sorunun farkında olmayanlar var ki, evlerden ırak, hiçbir şekilde dikkat etmiyor ve kendisi rahatsız olmadığı için sizin de rahatsız olmadığınızı düşünüyor. L Böyle olunca oradan koşar adım kaçmak istiyorsunuz ve elbette tüm keyfiniz kaçıyor.

Ağız kokusu tam anlamıyla sosyal ilişkileri sekteye uğratan bir sorun ve aslına bakarsanız çözümü o kadar da zor değil. Burada ağız kokusuna neyin sebep olduğu oldukça önemli.

Bazı kronik hastalıklar da ağız kokusuna sebep oluyor ve bunu tedavi etmek için önce pek tabii altta yatan sorunu tedavi etmek gerekiyor.

Ağız kokusunu aslında nefes kokusuyla karıştırmamak lazım. Çünkü nefes kokusu kimi zaman yediklerimizi sindirme aşamasında oluşur ve ayrıca sabah uyandığımızda nefesimizin kokması da normaldir. Bu pek hoş bir koku değildir evet ama sağlıksızdır demek kesinlikle yanlıştır. Bu kokular genellikle tedavi gerektirmez..

Ağız Kokusuna Sebep Olan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Ağız kokusuna pek çok hastalık sebep olabilir e bunlardan bir kısmı da ciddi rahatsızlıklardır.

Öncelikli olarak ve en basitlerinden biri dişlerinizde çürük olmasıdır. Eğer dişlerinizde çürük varsa ya da dişetlerinizde bir hastalık varsa büyük ihtimalle ağzınız kokacaktır ve bundan siz de rahatsızlık duyarsınız.

Reflü hastalığı da ağız kokusuna sebep olan bir diğer rahatsızlıktır. Mide asitlerinin sürekli olarak özafagüal borudan yukarı çıkması sonucu oluşurlar. Karaciğer yetmezliği, metabolik hastalıklar ve bazı kanser türleri de ağzınızda kötü koku oluşmasına sebep olabilir.

Şeker hastalığınız varsa ve insülin değerleriniz çok düşerse vücut artık insülini kullanamaz hale gelir ve yağ depolarından kullanmaya başlar. Yağ depolarının dengesi bozulduğunda ise ketonlar oluşur ve vücutta aşırı derecede birikir. Bu duruma ketoasidoz adı verilir. Ketoasidoz oluştuğunda sizi zehirlemeye başlar ve ağzınızda oldukça kötü bir koku üretir. Bu koku aslında hayatınızı tehdit eden bir durumla karşı karşıyasınız demektir.

Uzun süreli kusma atakları yaşıyorsanız ve bunun sebep bağırsak tıkanmasıysa ağzınızda dışkı kokusu olabilir.  Sürekli kusmak zaten hoş olmayan ağız kokusu bırakır fakat altta yatan başka bir neden yoksa bu genellikle geçicidir.

Solunum yollarıyla ilgili bir rahatsızlığınız varsa ve bu uzun sürdüyse, mukus birikimine yol açar. Mukus birikimi de kötü kokuya sebep olur.

Böbrek yetmezliği gibi sorunlarda ağızda çürük balık kokusu oluşabilir. Şeker hastalığında ise bu koku aseton kokusuna benzer.

Tüm bu saydıklarımızın haricinde ağızda kokuya yüksek oranda sebep olan şey ağız boşluğu kaynaklıdır. Neredeyse ağız kokularının %90’ı bu şekildedir ve unlar kolayca teşhis edilip tedavi edilebilirler.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir
Ağız kokularını gidermek birkaç küçük kurala uyarak mümkün olabilir!

Ağız Kokuları Nasıl Giderilir?

Ağız kokuları eğer altta yatan bir hastalık varsa bunların tedavisi ile mümkündür. Tüm bunların haricinde ağız kokusunu gidermek için dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Ağız kokusundan kurtulmak için diş hekimi kontrollerinizi aksatmayın. Eğer ağzınızda çürük bir diş varsa tedavi ettirin. Dişlerinizde köprü ya da protez varsa kötü kokunun sebebi bunlar da olabilir. Protezlerin altına ya da arasına bazen gıdalar kaçabilir ve çıkaramamış olabilir. Gerekiyorsa protezleriniz değiştirilerek kokudan kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde diş aralarınızda biriken gıdalar kesinlikle kokuya sebep olacaktır bu yüzden diş ipi kullanımına dikkat etmelisiniz.

Diş plakları ağız kokusunun artmasına neden olabilir. Yılda 2 kez çiş taşı ve plağı için temizlik yaptırarak daha sağlıklı olabilirsiniz.

Ağız kokusundan kurtulmak için su içmeyi de ihmal etmemelisiniz. Ağız içi kuru kaldığında bakterilerin artmasına olanak tanır ve bu da kötü kokulara sebep olur. Su içmek ağzınızdaki bakterileri uzaklaştırmanın en basit yoludur.

Sigarayı bırakın. Sigara ağız hijyenini doğrudan kötü etkileyen bir araçtır. Hem ağız sağlığınızın bozulmasına yol açarak hem de tütünün kendi kokusu sebebiyle size rahatsızlık verecektir.

Son olarak soğan sarımsak yemeyin demek isterdim ama maalesef bunu söylemek oldukça yanlış olur.  Yiyin hem de bolca tüketin ama sosyal ortamlara katılacağınız zaman yerine başka bir vakti tercih edebilirsiniz ya da illaki yiyeceğim diyorsanız dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin 😉


Like it? Share with your friends!

531

What's Your Reaction?

Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Oldumu Şimdi ? Oldumu Şimdi ?
0
Oldumu Şimdi ?
Eğlenceliymiş Eğlenceliymiş
0
Eğlenceliymiş
Hmmm... Hmmm...
0
Hmmm...
Sinir Oldum! Sinir Oldum!
0
Sinir Oldum!
Ahahaha Ahahaha
0
Ahahaha
Çok Beğendim! Çok Beğendim!
0
Çok Beğendim!
İnanılmaz! İnanılmaz!
0
İnanılmaz!
Ben Şok! Ben Şok!
0
Ben Şok!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir